لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

اروپا رسما خواهان گزارش برنامه اتمی ايران به شورای امنيت شد


بريتانيا، فرانسه و آلمان رسما از سازمان بين المللی انرژی اتمی خواستند که موضوع برنامه اتمی ايران را به شورای امنيت سازمان ملل متحد گزارش کند.

طرح قطعنامه ای در اين مورد از ۳۵ کشور عضو هيات مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی که امروز، پنجشنبه، در وين تشکيل جلسه خواهد داد، می خواهد گزارش های عمده اين سازمان را درارتباط با ايران به شورای امنيت ارجاع دهد و به اين ترتيب، نقشه ايران را برای غنی سازی اورانيوم زيرسئوال می برد.

اتحاديه اروپا و آمريکا می گويند تهران برای توليد سلاح های اتمی، مخفيانه خواستار غنی سازی اورانيوم با غلظت بالا است. اما تهران می گويد خواستار اورانيوم با غلظت کمتری، انحصارا برای توليد انرژی است.

انتظار می رود در اجلاس دو روزه سازمان بين المللی انرژی اتمی در وين، نسبت به ارجاع موضوع ايران به شورای امنيت رای گيری به عمل آيد.

با اين حال در کوششی برای کسب حمايت روسيه و چين، از شورای امنيت خواسته خواهد شد هرگونه اقدام را درمورد اِعمال تحريم هائی احتمالی عليه تهران، تا ماه مارس به تعويق افکند.

تهران تهديد کرده است در صورت ارجاع پرونده ايران به شورای امنيت، غنی سازی اورانيوم را در ابعاد وسيعی از سرخواهد گرفت و بازرسی های بين المللی از تاسيسات اتمی ايران را محدود خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG