لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

جک استرا: ايران موظف است صلحجويانه بودن مقاصد اتمی خود را ثابت کند


فرستادگانی از آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و چین در جلسه ای در لندن در باره یک اقدام احتمالی علیه ایران بر سر برنامه اتمی آن به گفت و گو نشسته اند.

پیش از آغاز مذاکرات در روز دوشنبه، جک استرا وزیر امور خارجه بریتانیا گفت ایران موظف است صلحجویانه بودن مقاصد اتمی خود را ثابت کند.

کشورهای غربی می خواهند هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع کند. روسیه و چنین در گذشته با چنین اقدامی مخالف بودند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در مونروویا، پایتخت لیبریه، گفت جهان باید بسرعت عمل کند، زیرا ، به گفته او، ایران در اقدامات اتمی اخیر از حد خود فراتر رفته است.

اما در مسکو، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از دیپلمات ها خواست با احتیاط عمل کنند و گفت ایران پیشنهاد روسیه را برای غنی سازی اورانیوم در خاک روسیه رد نکرده است.

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز از کوشش تهران برای ساختن جنگ افزار اتمی انتقاد کرده است، با این حال غرب را متهم می کند که با دادن اجازه تبدیل اسرائيل به یک قدرت اتمی اعلام نشده، به بلندپروازی های اتمی ایران دامن زده است.

XS
SM
MD
LG