لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

مصادف شدن جشن نور کليميان با کريسمس


کليميان سراسر جهان، با روشن کردن شمع، مراسم يادبود اولين شب جشن مذهبی نور موسوم به «هانوكا» را که برای اولين بار بعد از ۴۶ سال با کريسمس همزمان شده است برگزار کردند.

جشن نور کليميان در غروب روز يکشنبه با روشن کردن اولين شمع شمعدان هشت شمعی يهوديان آغاز ميشود و کودکان از بازيها، و خوردن شيرينيجات، و کلوچه های سيب زمينی لذت ميبرند.

«هانوكا» يابود پيروزی يهوديان بر لشکر مقتدر سوريه در دو هزار سال پيش است. مسيحيان سراسر جهان نيز با دعاکردن برای صلح روز يکشنبه روز کريسمس را جشن گرفتند.

پاپ بنديک شانزدهم در نخستين پيام کريسمس خود بعنوان پاپ اعظم، خواستار نظم تازه ای در جهان شد که در آن بشريت عليه تروريسم، فقر، بيماری، و انهدام محيط زيست متحد شود. پاپ اعظم دعای خير خود را به ده هزار نفر از زائران حاضر در واتيکان و به کليه مردم جهان نثار کرد و برای آنها به بيش از ۳۰ زبان مختلف، آروزی کريسمسی پر نشاط کرد.

در بيت اللحم نيز هزاران زائر خارجی در هوای سرد و بارانی به زيارت زادگاه حضرت مسيح رفتند و در مراسم عشاء ربانی شرکت کردند.

در چين نيز که دولت برای دين محدوديت های بسياری قائل است، ميليونها نفر مراسم کريسمس را در کليساهای مجاز و غير مجاز برگزار کردند.

اکثر مسيحيان جهان تولد حضرت مسيح را در ۲۵ ماه دسامبر جشن ميگيرند.

XS
SM
MD
LG