لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

حضورآرام تر صدام حسين در جلسه دادگاه


محاکمه صدام حسين به اتهام جنايت عليه بشريت،امروز، چهارشنبه، با شهادت يک شاهد در باره درگيری ديکتاتور سابق عراق در کشتار دهه ۱۹۸۰ در يک روستای آن کشور، پس ازيک وقفه دو هفته ای در ارتباط با انتخابات پارلمانی عراق، در بغداد از سر گرفته شد.

رئيس جمهوری مخلوع عراق که از حضور در جلسه هفتم دسامبر امتناع ورزيده بود، در جلسه امروز حضور داشت.

صدام در اين جلسه به دادگاه گفت که در جريان بازداشت از آمريکائيان کتک خورده و شکنجه شده است.

صدام گفت آثاری که روی بدن او وجود دارد، کتک خوردن وی را ثابت ميکند.

صدام امروز هنگامی که يک شاهد شهادت ميداد، از رئيس دادگاه درخواست کرد جلسه را برای نماز ظهر به حالت تنفس تعطيل کند و وقتی که رئيس دادگاه اين درخواست را رد کرد، وی از روی صندلی جايگاه مشورت با وکلای مدافع نماز خواند.

خبرنگاران ناظر بر جلسه محاکمه ميگويند صدام در جلسه امروز در مقايسه با جلسات قبلی آرام تر بنظر ميرسيد. وی پس از شنيدن اظهارات شاهد، اتهام شکنجه شدن را مطرح ساخت.

محاکمه صدام و دستيارانش به اتهام صدور دستور کشتار بيست و سه سال پيش بيش از صد و چهل شيعه در روستای دوجيل انجام ميگيرد، که محل شروع سوء قصدی نافرجام به جان او بود.

متهمين درصورتيکه مجرم شناخته شوند ممکن است به مجازات مرگ محکوم شوند.

صدام در جلسه امروز به اظهارات علی حسن ال حيدری، شاهدی که هنگام وقوع کشتار دوجيل چهارده ساله بود، و خاطرات خود را از کشتاری شرح ميداد که او و خانواده اش ناظر بر آن بوده اند، گوش ميداد، و يادداشت برميداشت.

اين شاهد گفت که زندانبانان روی افرادی که بازداشت شده بودند پلاستيک جوشانده ميريختند و به آنها شوک الکتريکی وارد ميکردند.

جلسه محاکمه امروز بحالت تنفس تعطيل شد و جلسه بعدی روز پنجشنبه، فردا، تشکيل ميشود.

XS
SM
MD
LG