لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

صدام حسين اعتبار شهادت يکی از شهود را در مورد اتهامات شکنجه در رژيم خود به زير سؤال برد


امروز پنجشنبه محاکمه صدام حسين به اتهام جنايات ضد بشريت با ارائه شهادت شاهدان ديگر در مورد شکنجه تحت رژيم وی، ادامه يافت.

صدام که کت و شلوار تيره و پيراهن سفيدی بر تن داشت به همراه هفت تن ديگر از متهمين پرونده در صندلی خود در دادگاه نشسته بود.

صدام حسين رهبر مخلوع عراق اعتبار شهادت يکی از شهود را در مورد اتهامات شکنجه در رژيم خود، به زير سؤال برد.

اولين شاهد امروز به دادگاه گفت در سال ١٩٨٢ که مادر بزرگ او شکنجه و پدرش در شهر دُجيل اعدام شدند، هشت سال داشته است.

صدام اعتبار شهادت اين شاهد را به اين خاطر که بخاطر صِغَر سنّ در زمان وقوع حادثه قادر به بخاطر آوردن روشن و درست رويداد ها نيست، به زير سؤال برد.

وکلای مدافع همچنين گفتند که شهود بشکل غير عادلانه ای بخاطر رؤيت شهادت ديگران در دادگاه، تحت تأثير قرار ميگيرند.

روز گذشته کاخ سفيد ادعاهای صدام حسين را در زمينه آن که در مدتی که در بازداشت آمريکا قرار داشته است، مضروب گرديده و شکنجه شده است، مردود دانسته و اين ادعاها را مضحک و نامعقول ناميده است.

رهبر پيشين عراق در جلسه روز چهارشنبه دادگاه زبان به شکايت گشود که او و هفت تن از اعضای رژيم وی در بازداشتگاه مضروب واقع شده اند و گفت علايم و آثار بدرفتاری با وی، در سراسر بدن وی مشهود است.

اسکات مک کله لن سخنگوی کاخ سفيد اظهارداشت رفتاری که با صدام در پيش گرفته شده است، درست برعکس رفتار با کسانی بوده است که در دوران رژيم سابق عراق به زندان می افتادند و شکنجه می شدند.

در جلسه روز چهارشنبه دادگاه در بغداد، همچنين اظهارات برخی از شهود عينی استماع گرديد که شهادت دادند چگونه شاهد آن بوده اند که مأموران گارد عراقی افراد بازداشت شده در شهر دُجيل در عراق را در سال ١٩٨٢ شکنجه می دادند.

صدام حسين و هفت تن از اعضای رژيم وی متهم هستند که به دنبال يک سوء قصد نافرجام به جان صدام در سال ١٩٨٢ ، دستور شکنجه و قتل عام ١٤٠ تن از شيعيان شهر دُجيل را صادرکردند.

XS
SM
MD
LG