لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

زندانی سياسی سابق پينوشه کانديدای رياست جمهوری در انتخابات شيلی


مردم شيلی در انتخاباتی شرکت ميکنند که ممکن است کسی را که يکبار زندانی سياسی بوده است بعنوان اولين رئيس جمهوری زن اين کشور انتخاب کنند.

انتظار ميرود، بيش از ۸ ميليون نفر رای دهنده در مورد جانشين ريچارد لاگوس، رئيس جمهوری کنونی شيلی، که طبق قانون نميتواند بار ديگر خود را برای احراز پست رئيس جمهوری نامزد کند، تصميم بگیرند.

بر اساس نيمی از کارت های انتخاباتی خوانده شده ميشل باشِله ، ۴۶ در صد آراء روز يکشنبه شيلی را بدست آورده است. خانم «باشِله» يک سوسياليست، مادری مجرد، و وزیر دفاع سابق شيلی است که در زمان حکومت ديکتاتوری اگوستو پينوشه مورد شکنجه واقع شده است. خانم باشلِه ميگويد مطمئن است که بعنوان رئيس جمهوری شيلی انتخاب خواهد شد. اما اگر خانم «باشله» موفق نشود بيش از ۵۰ درصد رأی مردم را کسب کند انتخابات ميان دوره دوم در پانزدهم ماه ژانويه سال آينده برگزار خواهد شد. خانم «باشله» در انتخابات دوره دوم احتمالاً با «سباستيان پينرا» ميلياردر از جناح راست، که با بيست و شش در صد رای در مقام دوم قرار دارد، روبرو خواهد شد.

مردم شيلی قرار است همچنين، از ميان نامزدها انتخاباتی، ۱۲۰ نفر را برای کليه کرسی های مجلس شورا و ۲۰ نفر را برای ۲۰ کرسی از ۳۸ کرسی مجلس سنا انتخاب کنند.

XS
SM
MD
LG