لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۵

فقدان آزادیهای مذهبی در ایران


فقدان آزاديهای مذهبی در ايران جديدترين گزارش وزارت امور خارجه امريکا از ايران بعنوان کشور صاحب بدترين عملکرد موجود در ارتباط با آزاديهای مذهبی در جهان نام ميبرد.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا در اين ارتباط ميگويد: «در سال جاری ما 8 کشور را بعنوان ممالکی که مخصوصاً «مايه نگراني» هستند تعيين کرده ايم. اين کشورها عبارتند از: برمه، چين، جمهوری دمکراتيک خلق کره شمالي، ايران، عربستان سعودي، سودان و ويتنام. اينها کشورهايی هستند که در آنها حکومتها در سال گذشته يا جود به شدت هرچه تمام تر حرمت هرچه آزادی مذهبی است از ميان برده اند، و يا محو آزاديهای مذهبی را تحمل کرده اند.»

وزير امور خارجه آمريکا می افزايد، هدف ما اينست که در وضعيت اين کشور ها بهبود ايجاد کنيم. بنا بر گزارش وزارت امور خارجه آمريکا، در ايران اقليت های مذهبي، از جمله مسلمانان سنی و صوفی ها، بهائی ها، زرتشتی ها، يهوديان و مسيحيان، از زندانی شدن و اعمال تبعيض، ارعاب آزارو تعقيب صرفاً بدليل اعتقادات مذهبی خود خبر داده اند.

گزارش وزارت امور خارجه آمريکا می گويد، اعمال دولت وضع ترس آوری برای اقليتهای مذهبي، بخصوص برای بهائی ها، يهوديان و مسيحيان انجيلی بوجود آورده است.

حکومت روحانيون ايران، حق شهروندان ايرانی را برای تغيير و تعويض مذهب خود به رسميت نمی شناسد و ترک اسلام و پيروی از آئين ديگر ارتداد محسوب ميشود و مرتد نيز با مجازات مرگ روبرو است.

غير مسلمانانی که مذهب خود را تبليغ ميکنند و گرديدن به آئين خويش را تشويق... جان خود را به خطر می اندازند. حکومت ايران با وسواس مخصوصي، طوری عمل ميکند که بيانات و فتاوی مشايخ مذهبی با خط رسمی حکومت منطبق باشد، و وجود همين سياست است که زندانی شدن آيت الله العظمي، حسينعلی منتظری را در خانه خود، بمدت 5 سال، توجيه ميکند.

آقای منتظری با حکومت مطلقه آيت الله علی خامنه اي، رهبر کنونی جمهوری اسلامی ايران، مخالف است.

حجة الاسلام حسن يوسفی اشکوري، به اتهام ارتداد و فساد در روی زمين، بدنبال يک سلسله سخنرانی در کنفرانس برلين در آلمان در سال 2002، سالها در زندان بود. آقايان اشکوری و منتظري، مدتی است که از زندان خلاص شده اند. اينست راهی که حاکمان ايران برای خفه کردن آزاديهای مذهبی در ايران و محدود کردن زنان در پيش گرفته اند.

گزارش وزارت امور خارجه آمريکا در مورد آزاديهای مذهبي، يکی از مسائل آمريکا در جهت گسترش آزادی در سراسر جهان است.

پرزيدنت بوش می گويد: آزادی مذهبي، يکی از پايه های اصلی حقوق بشری و آزاديهای مدنی است. ما بايد برای حفظ و اعتلاء حق آزادی مذهبی در کشور خود، ايستادگی کنيم... و در جهان نيز، به طرفداری از حق آزادی مذهبی بپاخيزيم.

XS
SM
MD
LG