لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

ديدار غير مترقبه کاندوليزا رايس از عراق


امروز کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا، ديدار غيرمترقبه ای از عراق کرد، تا که شهروندان عراق را به کنار گذاشتن اختلافات فرقه ای پيش از شروع انتخابات ماه آينده تشويق کند.

امروز خانم رايس ديدار خود از خاورميانه را از بحرين آغاز کرد و سپس به موصل در شمال عراق وارد شد.

خانم رايس به خبرنگاران گفت که ميخواهد از عراقيان سنّی، شيعه، و کرد مصرّانه بخواهد که بر شکاف های فی مابين خود، پيشاپيش انتخابات پارلمانی ١٥ دسامبر، چيره شوند.

ديدار خانم رايس زمانی صورت ميگيرد که خشونت در عراق ادامه دارد. روز پنجشنبه در يکی از مرگبارترين حملات يک ماهه اخير در پايتخت عراق، يک بمب گذاری انتحاری توسط القاعده در عراق ٣٥ نفر را در يک رستوران بغداد به قتل رساند.

هدف کاندوليزا رايس از اين سفر، پيشبرد اصلاحات سياسی در کشورهای عرب و کوشش برای برقراری صلح بين اسرائيل و فلسطينيان است. خانم رايس قرار است روز شنبه در بحرين در همايشی تحت عنوان "مجمعی برای آينده" که با شرکت چند کشور است، شرکت کند.

همايش بحرين بر پيشبرد دمکراسی در خاورميانه و شمال آفريقا متمرکز خواهد بود. خانم رايس سپس به عربستان سعودی خواهد رفت و به دنبال آن برای بحث در باره طرح صلح خاورميانه، معروف به نقشه راه، با مقامات اسرائيلی و فلسطِنی به گفت و گو خواهد نشست.

وزير امور خارجه آمريکا در مرحله بعدی سفر ١٢ روزه خود به بوسان در کره جنوبی خواهد رفت و از چين و مغولستان نيز ديدن خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG