لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

بمب گذاری انتحاری ده ها نفر اردنی و از جمله مدعوين يک عروسی را کشت


بمب گذاران انتحاری در چند حمله تقريبا همزمان در سه هتل غربی در امان پايتخت اردن، دست کم ٥٧ نفر را کشتند وبيش از ١٠٠ نفر مجروح کردند.

مروان مُعشّر معاون نخست وزير اردن اظهار داشت بيشتر کشته شدگان، شهروندان اردن بودند که بسياری از آن ها برای شرکت در يک جشن عروسی به هتل راديسون رفته بودند. بمب گذاری های ديگر درهتل گرند هايت و هتل دِيز اين صورت گرفت.

فرستاده فلسطين در اردن به آسوشيتدپرس گفت که بشير نافح رئيس اطلاعات نظامی در کرانه غربی رود اردن و سرهنگ عابد علوم، که هر دو نفر از مقامات عاليرتبه امنيتی فلسطينی بوده اند، در ميان کشته شدگان هتل گراند هايت هستند.

ملک عبد الله پادشاه اردن طی بيانيه ای، حملات را محکوم کرد و گفت از سوی يک "گروه منحرف وگمراه کننده" به مورد اجرا گذارده شده است.

پرزيدنت بوش حملات تروريستی در سه هتل را محکوم کرد و مراتب تسليت خود را به ملک عبدالله و مردم اردن اعلام کرد. در بيانيه ای، پرزيدنت گفت که آمريکا از هيچ کمکی به اردن برای تحقيقات درباره حملات و تسليم کردن مسؤلان آن به پيشگاه عدالت، مضايقه نخواهد کرد.

کاندوليزا رايس وزير خارجه آمريکا اين حملات را "تراژدی بزرگ" خواند و اضافه کرد که اين نشان ميدهد که تروريست ها خواهان گرفتن جان مردم بی گناه هستند.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل حملات را محکوم کرد و دوباره فراخوان خود به اعضأ سازمان ملل را برای تهيه برنامه جامع مقابله با تروريسم تصريح کرد.

مقامات سازمان ملل و آقای عنان که اکنون در حال سفر خاورميانه است، برنامه خود برای ديدار از اردن را بر هم زدند.

به گفته پليس، شاهدان عينی در هتل گرند هايت گزارش داده اند که بمب گذار در اين هتل با لهجه عراقی صحبت می کرده است. هنوز هيچ کس مسئوليت حملات را برعهده نگرفته است. اما مقامات اردن می گويند ابومصعب الزرقاوی رهبر گروه القاعده درعراق که فردی متولد اردن است، يک مظنون احتمالی به شمار می رود.

مقامات اردن اعلام کردند مرزهای اين کشور بسته شده است وکليه ادارات دولتی ونهادهای عمومی امروز، پنجشنبه، تعطيل خواهند بود.

XS
SM
MD
LG