لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۷

ايران از اتحاديه اروپا خواست مذاکرات متوقف شده را از سر گيرند


ايران از اتحاديه اروپا خواسته است مذاکرات متوقف شده در مورد برنامه های اتمی ايران را از سر گيرند اما مقامات غربی تصور ميکنند که ايران ميخواهد از فرصت مذاکرات برای توليد سلاحهای اتمی خود استفاده کند.

رسانه های خبری دولتی ايران به نقل از علی لاريجانی، نماينده اصلی ايران در مذاکرات اتمی با اتحاديه اروپا، ميگويند که وی ضمن ارسال نامه هائی به بريتانيا، فرانسه، و آلمان، خواستار مذاکراتی «سازنده و منطقی» شده است . مقامات اتحاديه اروپا هنوز پاسخی رسمی به در خواست ايران در مورد از سرگيری مذاکرات که از ماه اوت گذشته تا بحال متوقف شده است نداده اند.

در همين حال، حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، گفت که بازرسان سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد پايگاه نظامی پارچين را مورد بازرسی قرار داده اند. سازمان انرژی بين المللی انرژی اتمی اخطار کرده است چنانه ايران اجازه بازرسی ندهد و غنی سازی اورانيوم را متوقف نسازد ممکن است از برنامه تحريمهای بين المللی عليه ايران قوياً پشتيبانی کند. ولی ايران ميگويد فرآوری اورانيوم را از سر گرفته است و همين امر باعث شده است که مقامات سازمان بين المللی انرژی اتمی ايران را به نقض مقررات بين المللی متهم کنند.

وزير خارجه هند: دهلی نو ممکن است رای خود را در ارسال پرونده ايران به شورای امنيت عوض کند

از سوی ديگر ناتوار سينگ، وزير امور خارجه هند، ميگويد احتمالاً در رای قبلی در تصويب قطعنامه ای که ممکن است برنامه های جنجال برانگيز هسته ايران را به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع کند تجديد نظر خواهد کرد.

وزير امور خارجه هند روز يکشنبه در يک مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت ايران متحد قديمی هند است و چنانچه سازمان بين المللی انرژی اتمی بخواهد در اجلاس بعدی خود قطعنامه سختی بر عليه ايران بمورد اجراء بگذارد او بدولت هند پيشنهاد خواهد کرد که در رای مقدماتی اين کشور تجديد نظر کند. آقای سينگ ميافزايد در اجلاس بعدی سازمان بين المللی اتمی، که قرار است در بيست و چهارم نوامبر سال جاری در وين، پايتخت اتريش، برگزار شود، تصميات هند مبتنی بر مصالح حياتی و ملی اين کشور خواهد بود. هند با پيوستن به کشورهای دارای سلاح اتمی مانند آمريکا، بريتانيا، و فرانسه در حمايت از قطعنامه ماه سپتامبر گذشته سازمان بين المللی انرژی اتمی، بسياری از کشورها از جمله ايران را به تعجب وا داشت.

XS
SM
MD
LG