لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

آخرين وداع با روزا پارکز مظهر نافرمانی مدنی در برابر تبعيض نژادی قانونی در آمريکا


روز چهارشنبه هزاران نفر از مردم و شحصيت های معروف در آخرين مراسم ادای احترام به روزا پارکز مظهر حقوق مدنی آمريکا، شرکت کردند.

در مراسم ختم وی در ديترويت انبوه جمعيت زيادی موج ميزد، و بسياری از سوگواران بخاطر تعداد زياد حاضرين، مجبور شدند در بيرون از کليسای محل برگزاری مراسم، بايستند.

خانم پارکز هفته گذشته در سن ٩٢ سالگی در گذشت و يادبودهائی برای وی درشهر مونتگمری واقع در ايالت آلاباما و نيز در شهر واشنگتن در تالار کنگره آمريکا برگزار شد. وی روز چهارشنبه در ديترويت، آخرين شهری که قبل از فوتش در آن زندگی ميکرد، دفن شد.

سخنرانان در مراسم ختم شامل پرزيدنت بيل کلينتون، جِسی جکسون و اَل شارپتون، و نيز سناتور هيلری کلينتون، سناتور جان کری، و باراک اوباما بودند. آريتا فرانکلين خواننده مشهور آمريکائي هم در ادای احترام به زنی که به "مادر پارکز" معروف بود، آواز خواند. سخنرانان خواهان ادامه کار خانم پارکز در پشتيبانی از حقوق مساوی برای همه اعضأ جامعه شدند.

خانم پارکز در سال ١٩٥٥ در شهر مونتگمری واقع در ايالت آلابامای آمريکا دستگير شد، پس از آنکه از دستور راننده اتوبوس برای دادن صندلی خود به يک سفيد پوست امتناع کرد، و به اينگونه تحريم ۳۸۱ روزه اتوبوس های شهری مونتگمری از سوی سياه پوستان شروع شد، که به يک سلسله وقايع ديگر منجر شد و بالاخره به تبعيض نژادی قانونی در آمريکا پايان داد.

.

XS
SM
MD
LG