لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۱

تهران چهل سفير و رئيس هيات های نمايندگی ايران  در خارج را احضار کرده است


جمهوری اسلامی ایران چهل سفير و روسای هیات های دیپلماتیک خود را فراخوانده است. این اقدام در حالی صورت می گيرد که تند روها در پی انتخاب محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری محافظه کار، بر کنترل خود بر سياست خارجی ایران شدت می بخشند.

رسانه های جمهوری اسلامی به نقل از منوچهر متکی وزير امور خارجه می گويند برخی از دیپلمات ها، که به وسيله دولت اصلاح طلب سابق منصوب شده بودند، درخواست بازنشستگی زود رس کرده اند. او گفت دوره خدمت بسياری از سفرا و روسای هیات های نمايندگی منقضی شده است و و افراد ديگری به جای هر چهل نفر تعیین خواهند شد. از جمله آنها سفيران جمهوری اسلامی در لندن، برلن و پاریس هستند که ماه ها در مذاکرات حساس با اروپا بر سر برنامه اتمی ایران شرکت داشتند.

در تحولی ديگر، تونی بلر نخست وزير بريتانیا می گويد جامعه بین المللی ادامه پشتیبانی تهران از تروریسم در خاورمیانه و نقاط ديگر را تحمل نخواهد کرد. با این حال، او که در پارلمان سخن می گفت، اظهار داشت عمل نظامی علیه ایران در دست بررسی نیست. آقای بلر هفته پیش، پس از آن که محمود احمدی نژاد گفت اسرائيل بايد از روی نقشه محو شود، ایران را به شدت محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG