لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۰

ويلما فلوريدا را در هم کوبيد و رفت


سازمان هواشناسی ملی آمريکا می گويد توفان دريائی «ويلما» روزدوشنبه ايالت فلوريدا را درجنوب آمريکا درهم نورديد، درختان را از ريشه برانداخت، خطوط برق رسانی را واژگون ساخت وسنگ وچوب وخس وخاشاک را به صورت موشک های ويرانگردرآورد. مقامات می گويند هم اکنون بيش از ۳ ميليون نفربدون برق زندگی می کنند.

پرزيدنت بوش چندين شهرستان ايالت فلوريدا را به عنوان «مناطق آسيب ديده» اعلام کرده است که دراين صورت مشمول دريافت کمک های دولت فدرال واقع می شوند. مقامات سازمان مديريت اضطراری فدرال که قبلا به علت پاسخگوئی کند خود دربرابرتوفان دريائی کاترينا به شدت مورد انتقاد قرارگرفته بودند، می گويند برای برخورد با توفان «ويلما» ازنزديک درحال همکاری با مقامات ايالتی ومحلی هستند. هواشناسان همچنين می گويند تندباد استوائی «آلفا» وتحول احتمالی آن را در ۲۶۰ کيلومتری جنوب باختری برمودا را زيرنظردارند. به گفته هواشناسان، تندباد «الفا» تا زمانی که جذب توفان «ويلما» شود، به پيشروی خود به سوی شمال ادامه خواهد داد. انتظارمی رود برخورد دو توفان با يکديگر، امروز، سه شنبه، ريزش باران های شديد وسيلاب هائی را درسواحل خاوری آمريکا موجب شود.

رئيس جمهوری مکزيک برای کمک به هزاران توريست سرگردان اتوبوس بفرستد

ويسنته فاکس رئيس جمهوری مکزيک وعده داده است برای نجات هزاران تن از توريست هائی که درمناطق تفريحی درشبه جزيره يوکاتان سرگردان شده اند، اتوبوس ارسال دارد.

توفان دريائی «ويلما» اين مناطق را به شدت درهم کوبيده است.

پرزيدنت فاکس ازشهرتفريحی کانکون که توفان، هتل های لوکس آن را ويران ساخته است و غارتگران نيزمتعاقبا مراکزخريد آن را مورد غارت قرارداده اند، بازديد کرد. آقای فاکس اظهارداشت فرودگاه کانکون تا زودترازامروز، سه شنبه، بازگشائی نخواهد شد وتوريست ها به وسيله اتوبوس به شهر مريدا منتقل خواهند شد تا ازآن جا با هواپيما عازم نقاط ديگری شوند. عده ای حدود ۳۰هزارتوريست روز دوشنبه چهارمين شب را درپناهگاه های پرجمعيت مستقر درکانکون وتفريحگاه های ديگربه سربردند.

توفان تاکنون هفت نفر را درمکزيک ازپای درآورده است. درهمين حال تيم های نجات روزدوشنبه با استفاده از زورق وقايق، مردم را ازخانه هائی که درهاوانا پايتخت کوبا زيرآب رفته بودند، نجات دادند. توفان دريائی «ويلما» بخش هائی ازهاوانا را زيرآب برده است.

XS
SM
MD
LG