لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

تنزل رتبه آمريکا و چند دموکراسی غربی ديگر در يک شاخص جهانی معرف آزادی مطبوعات


آمريکا و چند دموکراسی ديگر غربی، در يک شاخص سالانه معرف و نشان دهنده وضعيت آزادی مطبوعات تنزل کرده اند.

گروه مدافع مطبوعات، موسوم به خبرنگاران بدون مرز،امروز، پنجشنبه، چهارمين گزارش سالانه خود را در مورد آزادی مطبوعات در صد و شصت و هفت کشور جهان منتشر کرد.

در اين گزارش، آمريکا بيست رتبه تنزل کرده و به رديف چهل و چهارم رسيده است، که بيشتر ناشی از زندانی شدن جوديت ميلر خبرنگار نيويورک تايمز، و لطمه وارد شده به حرمت پنهان نگاه داشتن منبع خبر در نتيجه اقدام قوه قضائيه بوده است.

کانادا نيز با چند درجه تنزل به رديف بيست و يکم تنزل کرده، که تصميمات موثر در تضعيف حرمت پنهان نگاه داشتن منبع خبر، موجب آن بوده است.

تنزل فرانسه به رديف سی ام ناشی از احکام دادگاهها برای تفتيش محل های کار و بازجوئی از ژورناليستها، و وضع جرائم جديد مطبوعاتی گزارش شده است.

خبرنگاران بدون مرز ميگويد ايمنی روزنامه نگاری در عراق امسال بدتر شد. دست کم بيست و چهار ژورناليست و دستياران وسائل ارتباط جمعی تا کنون در سال ۲۰۰۵ در عراق کشته شده اند، که جنگ عراق را به مرگبار ترين جنگ ها برای خبرنگاران پس از جنگ جهانی دوم مبدل کرده است.

کشورهای دانمارک، فنلاند، ايرلند، نروژ و هلند در شمال اروپا، امسال در راس شاخص آزادی مطبوعات قرار گرفته اند.

کره شمالی در آخرين رديف اين فهرست صد و شصت و هفت کشوری است، و کشور آفريقائی اريتره فقط يک درجه با کره شمالی فاصله دارد .

برمه در رديف صد و شصت و سوم، و چين در رديف صد و پنجاه و نهم است.

است.

XS
SM
MD
LG