لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

کشورها به ارسال هلیکوپتر، غذا و چادر به پاکستان شتاب بخشيده اند


کشورهای اعانه دهنده به اعزام پزشک، و ارسال هلیکوپتر ، غذا و چادر به پاکستان شتاب بخشيده اند. در حالی که شمار کشته شدگان زمین لرزه از ۲۰ هزار تن فراتر رفته است، آژانس های امداد می گويند بیش از ۱۲۰ هزار نفر به سرپناه فوری نیاز دارند و زمین لرزه نیرومند که ویرانی هائی در سراسر مناطق کوهستان شمال پاکستان ببار آورد، ممکن است بالغ بر چهار میليون نفر را بی خانمان کرده باشد.

در زمین لرزه روز شنبه در جنوب آسیا، که ۶/۷ درجه ریشتر شدت داشت، و قوی ترین نوع در ۱۰۰ سال اخیر توصیف می شود، بیش از ۹۰۰ تن نیز در هند کشته شدند.

زمین لرزه به " پل صلح" ، که نشان خط آتش بس هند و پاکستان است و تنها بزرگراه بین دو کشمیر را به يکديگر وصل می کند، نیز آسیب رسانده است. این پل، که به گفته مقامات برای رفت و آمد اتومبیل ها مناسب نیست، در آوریل سال میلادی جاری، زمانی که هند و پاکستان جاده سرینگر – مظفر آباد را برای نخستین بار در مدتی نزدیک به ۶۰ سال باز گشودند، فعال شد. در این میان، هند و پاکستان پیشنهاد کرده اند به یکديگر در کوشش های امداد و نجات کمک کنند.

کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد می گويد به تمام تشکیلات سازمان دستور داده است هر کاری را که امکان دارد برای کمک به مناطق زلزله زده و قربانیان انجام دهند.

کمتیه بین المللی صلیب سرخ می گويد در تلاش است غذا و سرپناه برای بیش از ۱۰۰ هزار نفر که در هوای زير صفر سرگردان شده اند، فراهم آورد.

در این میان، انتظار می رود هواپیماهای بیشتری حامل امدادگران و ناجیان و کمک از آمریکا، ایران ، روسیه و کشورهای ديگر، به پاکستان فرستاده شوند.

XS
SM
MD
LG