لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۴

نخستین هواپیماهای آمریکا حامل غذا، آب، دارو و پتو وارد پاکستان شده اند


نخستین هواپیماهای باربری آمریکا با محموله های تدارکات برای قربانیان زمین لرزه روز شنبه، وارد پاکستان شده اند. فرود هواپیماهای حامل غذا، آب، دارو و پتو، برای هزاران زخمی یا بی خانمان، شامگاه یکشنبه در اسلام آباد آغاز شد.

کاخ سفيد می گويد تا روز سه شنبه مجموعا پنج پرواز امدادی به پاکستان صورت خواهد گرفت، و با ماموریت های امدادی بیشتر دنبال خواهد شد.

فرماندهی مرکزی آمریکا می گويد " امتیاز شرازی" – سرتیپ پاکستانی – رسيدن محموله ها را هماهنگ خواهد ساخت و بر توزیع سریع کمک ها به مناطقی که به آنها بیشتر از نقاط دیگر نیاز است، نظارت خواهد کرد.

سفير آمریکا در پاکستان، روز دوشنبه، پاسخ سریع آمریکا به فاجعه را " بازتاب مناسبات استراتژيک دیرینه" با اسلام آباد توصیف کرد. افزون بر ارسال تدارکات ، آمریکا هشت فروند هلیکوپتر مستقر در افغانستان را برای کمک به امدادگران به پاکستان می فرستد، و قول داده است ۵۰ میلیون دلار به تلاش های امدادی و باز سازی کمک کند.

در هند، شمار تلفات به مراتب کمتر است، آمریکا قول داده است ۱۰۰ هزار دلار به کوشش های امدادی در آنجا فورا پرداخت کند، و گفته است آماده است هرنوع کمک مورد نیاز را فراهم آورد.

در این میان، جوامع هندی و پاکستانی در آمریکا نیز به جمع آوری پول برای قربانیان زلزله پرداخته اند.

XS
SM
MD
LG