لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۲

واکنش تحسين آميز رهبران جهان به جايزه صلح نوبل


رهبران و ديپلوماتهای جهان، اهدای جايزه صلح نوبل به آژانس بين المللی انرژی اتمی، و رئيس آن، محمد البرادعی، را تحسين کرده اند.

در فرانسه، ژاک شيراک رئيس جمهوری آن کشور گفت آقای البرادعی و آژانس او در جستجو برای صلح و امنيت در جهان نقشی عمده داشته اند.

تونی بلر نخست وزير بريتانيا، که به تازگی با آقای البرادعی ملاقات و گفتگو داشت، گفت اعطای اين جايزه تاکيدی بر اهميت فعاليت های آژانس بين المللی انرژی اتمی است.

گرهارد شرودر صدراعظم آلمان، جايزه را معرف شناسائی موضع آقای البرداعی در مذاکرات اتمی با ايران دانست.

در واشنگتن، کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا، گيرندگان جايزه را کاملا سزاوار آن دانست و گفت آمريکا به تعهد خود در ادامه همکاری با آژانس بين المللی انرژی اتمی برای جلوگيری از گسترش تسليحات اتمی پای بند است.

در مسکو، سرگئی پيرخوکو، دستيار رياست جمهوری، آقای البرادعی را مرد صلح ناميد، نه مرد جنگ. کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد گفت اميدوار است جهان اکنون از اقدامات آژانس بين المللی انرژی اتمی درک بيشتری پيدا کرده باشد .

با اينحال تمامی واکنش ها مثبت نبود.

گروه محيط زيستی موسوم به صلح سبز ضمن ابراز ناخشنودی ميگويد اقدامات آژانس بين المللی انرژی اتمی برای پيشبرد پروژه های برق اتمی، تلاش های آن را برای کنترل و جلوگيری از گسترش تسليحات اتمی سست ميکند.

XS
SM
MD
LG