لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۸

شرکت وسيع مردم در رفراندوم صلح در الجزاير


جعيت انبوه مردم الجزاير در اجرای يک طرح صلح برای پايان دادن به زد وخورد بين نيروهای دولتی وشورشيان اسلامگرا که تاکنون بيش از ۱۵۰ هزار نفر را به کشتن داده است، روز پنجشنبه به پای صندوق های رای رفتند.

وزير کشور الجزيره گفت که حدود ۸۵ درصد از جمعيت ۱۸ ميليون نفری که حق رای داشتند، آرای خود را به صندوق ها ريختند، همچنين ناظران گفتند مشارکت مردم در برخی از حوزه های رای گيری خيلی کم بود نتايج رسمی امروز جمعه قرار است اعلام شوند.

عبد العزيز بوتفليقه رئيس جمهوری الجزائر از رای دهندگان مصّرانه خواسته بود حمايت خود را ازطرح صلح نشان دهند. طبق اين طرح، به خانواده های قربانيان غرامت پرداخت خواهد شد و بيشتر شورشيانی که درقتل عام مردم دست داشته اند، مورد عفو قرارخواهند گرفت.

گروه های مخالف، رئيس حمهور را به کوشش برای بسط قدرت خود متهم ميکنند.

شان مکورميک سخنگوی وزارت خارجه آمريکا ميگويد واشنگتن اميدوار بود که بحث های عمومی بيشتری درباره اين موضوع قبل از رأی گيری انجام ميشد.

زد و خوردهای داخلی الجزائر در سال ۱۹۹۲ و پس از آن آغاز شد وقتی که ارتش الجزائر برای جلوگيری از احتمال برنده شدن اسلامگرايان درانتخابات پارلمانی الجزاير، نتايج انتخابات را لغوکرد. مقامات الجزاير تخمين می زنند از ميان ده ها هزار شورشی، حدود يک هزار نفر هنوز فعال باشند.

XS
SM
MD
LG