لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۳

تصويب قطعنامه آژانس بين المللی انرژی اتمی برای ارجاع پرونده ايران به شورای امنيت


هيأت مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی قطعنامه ای را تصويب کرده است که سرانجام ميتواند پرونده هسته ای ايران را بخاطر فعاليتهای جنجال برانگيز جمهوری اسلامی به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع کند.

هيأت مديره سازمان انرژی اتمی ، که از ۳۵ عضو تشکيل شده است، روز شنبه قطعنامه را با۲۲ رأی موافق و ۱۲ رأی ممتنع به تصويب رسانيد.

اين قطعنامه ايران را متهم ميکند به اينکه با عدول از اجرای توافقهای مربوط به معيارهای ايمنی هسته ای معاهده مربوط به کنترل جنگ افزارهای هسته ای را نقض کرده است؛ با اينحال ارجاع فوری پرونده فعاليتهای هسته ای اين کشور را به شورای امنيت سازمان ملل متحد به تأخير مياندازد.

ديپلماتها ميگويند هيأت مديره ممکن است در اجلاس بعدی خود در ماه نوامبر موضوع ارجاع پرونده به شورای امنيت را مد نظر قرار دهد. قطعنامه ميگويد ايران ميتواند با توقف فعاليت تبديل اورانيوم و همکاری کامل با بازرسان سازمان بين المللی انرژی اتمی از اقدامات تنبيهی عليه خود جلوگيری کند.

جمهوری اسلامی اين قطعنامه را رد ميکند و آن را سياسي، غير حقوقی و غير قابل قبول ميخواند؛ با اينحال ادامه مذاکرات با غرب را درآينده منتفی نميداند.

منوچهر متکي، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران روز يکشنبه در تهران گفت که قطعنامه ثابت ميکند که مذاکره کنندگان اروپا سناريوی از پيش تعيين شده آمريکا را اجرا کرده اند.

XS
SM
MD
LG