لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

حمايت فرانسه از ارجاع پرونده ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد


فرانسه می گويد اگر تهران به تعهدات خود در ارتباط با پيمان منع گسترش سلاح های اتمی عمل نکند، از ارجاع پرونده ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد برای اِعمال تحريم های احتمالی حمايت خواهد کرد.

دو مينيک دو ويلپن نخست وزير فرانسه که روز چهارشنبه در اجلاس رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می کرد، در سخنان خود به طور اخص از ايران نام نبرد، اما گفت اگر همه امکانات و درهای مذاکره بسته شود و گفتگوها ره به جائی نبرد، ارجاع پرونده اتمی به شورای امنيت برای اعمال تحريم های اقتصادی، کاری به جا و "مشروع" خواهد بود.

پرزيدنت بوش نيز در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت به کشورهائی که حامی تروريسم هستند و خواستار دستيابی به سلاح های کشتار جمعی اند، بايد پيام داده شود که اجازه نخواهند يافت صلح جهانی را به خطر اندازند.

آمريکا، ايران را متهم ساخته است که برنامه اتمی خود را وسيله ای برای توليد سلاح های اتمی قرار داده است. اين اتهامی است که تهران بارها آن را تکذيب کرده است. واشنگتن هم اکنون به شدت می کوشد پرونده ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع شود.

اتحاديه اروپا از ايران خواسته است فرآوری اورانيوم و فعاليت های مربوط به غنی سازی را متوقف سازد و هشدار داده است در غير اين صورت، پرونده ايران را به شورای امنيت ارجاع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG