لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۴

نگرانی و تصميم مقامات فلسطينی در مورد تخريب کنيسه های نوار غزه


امروز دوشنبه آخرين سرباز اسرائيلی نوار غزه را ترک کرد و به ٣٨ سال اشغال سرزمين فلسطينی پايان داده شد.

ژنرال آوی کوچاوی فرمانده منطقه ای ارتش اسرائيل، با اتوموبيل خود از طريق مرز کيسوفيم بداخل خاک اسرائيل رفته وعمليات تخليه سربازان که تمام شب ادامه داشت را تمام کرد.

همچنين سربازان دروازه مرز را بسته و با سيمان و خاک، جاده ای که راه اصلی به شهرک نشينان يهودی نشين سابق نوار غزه بود را مسدود کردند.

امروز نيروهای امنيتی فلسطينی کنترل نوار غزه که اسرائيل تخليه کرده است را بدست گرفتند و هزاردان نفر فلسطينی، شادی کنان با تکان دادن پرچم و تيراندازی هوائی اين رويداد را جشن گرفتند.

اسرائيل مرحله آخر تخليه سربازان خود را صبح دوشنبه بوقت محلی آغاز کرد و ارتش گفت که آخرين نفرات نيروهای اسرائيلی قبل از صبحگاه به سرزمين اسرائيلی مراجعت ميکنند.

محمود عباس رهبر فلسطينيان پايان حضور اسرائيل در نوار غزه را "روز شادی " ناميد.

در شامگاه مراسم روز يکشنبه، سربازان اسرائيلی پرچم خود را در شهرک يهودی نشين سابق نوِ دِکليم پائين آوردند. ژنرال دَن هارل گفت دست به دست شدن نوار غزه آغازی نوين و فرصت ديگری برای آينده ای بهتر برای هردو ملت است.

بغرنجی غير منتظره روز يکشنبه در آخرين لحظات دست به دست شدن نوار غزه روی داد وقتی کابينه اسرائيل تصميم قبلی خود را عوض کرد و رأی داد که ۱۹ کنيسه منطقه را قبل از انتقال قدرت تخريب نکند. اين تصميم باعث شد که فلسطينيان جشن تحويل و تحول را تحريم کنند.

مقامات فلسطينی نگرانند که در صورت نابود کردن کنيسه ها، انتقاد بين المللی متوجه شان شود، اما ميگويند که روز دوشنبه اين کنيسه ها را تخريب خواهند کرد. گزارش هائی درباره آتش زده شدن کنيسه شهرک يهودی نشين سابق موراگ رسيده است.

XS
SM
MD
LG