لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

نحوه شرکت مردم در اولين انتخابات چند کانديدائی در مصر


کميسيون انتخابات مصر، حسنی مبارک را با کسب ٨٨ درصد آرأ، برنده نخستين انتخابات چند کانديدائی رياست جمهوری اعلام کرده است.

در کشور ٧٧ ميليونی مصر، ٣٢ ميليون نفر برای رأی دادن ثبت نام کرده بودند. اما به گزارش کميسيون، فقط ۲۳ در صد آنها در انتخابات تاريخی روز چهارشنبه شرکت کردند، که حتی از آنچه قبلا تخمين زده می شد پائين تر بود.

تلويزيون دولتی مصر گزارش داد حسنی مبارک، رئيس جمهوری فعلی، بيش از ۶ ميليون رأی به دست آورد. او با ۹ رقيب روبرو بود.

ناظران مستقل و خبرگزاری های غربی گزارش دادند که رای گيری با مشکلات متعددی همراه بود، اما کميسيون انتخابات درخواست مخالفان را برای تجديد رای گيری رد کرد.

حسنی مبارک پس از ترور انورسادات توسط افراطيون اسامگرا در سال ١٩۸١ ، رياست جمهوری مصر را به عهده گرفت. آقای مبارک که گاهی اوقات "رئيس کل" يا "آخرين فرعون" خطاب ميشود در ٢۴ سال گذشته در واقع بدون هرگونه رقابتی حکومت کرده است وقتی هر شش سال يکبار در رفراندومی که وی تنها کانديدا بوده است دوباره به رياست جمهوری رسيده است.

در فوريه امسال او دستور اصلاح قانون اساسی را داد تا که اولين انتخابات چند کانديدائی برای انتخاب رئیس جمهور را ممکن کند. منقدين رهبر ۷۷ ساله حزب حاکم يعنی حزب ملی دموکراتيک را مسؤول بيکاری بالا، و عدم وجود اصلاحات سياسی و اقتصادی ميدانند. اما حاميان وی ميگويند که مصر را وی دو دهه بدون جنگ در منطقه ای بحرانی هدايت کرده است.

پيش از ورود به سياست، آقای مبارک در درجات نيروی هوائی مصر ترفيع گرفت و فرماندهی نةيروی هوائی را در سال ۱۹۷۲ عهده دار شدسپس تا پيش از عهده دار شدن رياست جمهوری، بعنوان معاون رئيس جمهور مصر خدمت کرد.

XS
SM
MD
LG