لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

پرچم آمريکا به احترام رنکوئيست نيمه افراشته شد


پرزيدنت بوش روز يکشنبه فرمان داد که به احترام رنکوئيست، پرچم آمريکا بحالت نيمه افراشته به احتزاز در آيد و مرگ وی را ضايعه ای بزرگ برای سيستم قضائی و کشورآمريکا توصيف کرد.

مقامات دادگستری گفتند که روز های سه شنبه و چهارشنبه جسد رنکوئيست بحالت دراز کشيده در مراسم تشييع جنازه در ديوان عالی کشور آمريکا برای خانواده و دوستان جای خواهد داشت. وی سپس در مراسمی خصوصی در قبرستان ملی آرلينگتون که در نزديکی واشنگتن است به خاک سپرده خواهد شد.

ويليام رِنکوئيست رئيس ديوان عالی کشور ايالات متحده آمريکا در سن ۸۰ سالگی دار ِفانی را وداع گفت. آقای رِنکوئيست به مدت سی وسه سال در ديوان عالی کشور آمريکا خدمت کرد و از سال ۱۹٨۶ تا زمان مرگ مقام رياست ديوان را برعهده داشت.

وی روز شنبه، پس از يک سال نبرد با بيماری سرطان تيروئيد، در خانه خود در حالی که فرزندانش در کنار او بودند جان سپرد.

پرزيدنت بوش روز يکشنبه گفت مرگ قاضی رِنکوئيست برای نظام دادگستری کشور ضايعه بزرگی است؛ و اضافه کرد رِنکوئيست فقيد بخاطر خِرَد و هوش سرشار و تعهد ژرفی که نسبت به حکومت قانون داشت فوق العاده مورد احترام بود.

در دوره خدمت طولانی آقای رِنکوئيست اعتقادات و نظرات محافظه کارانه برای تفسير قانون اساسی آمريکا بر ديوان عالی کشور حاکم بود.

با مرگ رِنکوئيست و بازنشسته شدن خانم "ساندرا اُکانر،" قاضی ديگر ديوان عالی، اينک دو پست مهم در ديوان عالی کشور ، که نُه قاضی دارد، خالی است.

پرزيدنت بوش ميگويد منافع آمريکا ايجاب ميکند که اين دو پست خالی هر چه زودتر پر شود؛ و اضافه ميکند که به سرعت نامزدی را برای جانشينی رِنکوئيست معرفی خواهد کرد.

پرزيدنت بوش چندی پيش جان رابرتز قاضی يکی از دادگاههای فدرال استيناف را برای جانشينی خانم اوکانر انتخاب کرد که قرار است مراحل رسيدگی به صلاحيت وی در کنگره بزودی آغاز شود .

در عين حال گزارش هائی هست که پرزيدنت بوش ممکن است اقدام اول خود را پس بگيرد و از کنگره بخواهد جان رابرتز را برای پست رئيس ديوان عالی کشور ايالات متحده آمريکا در نظر گيرند.

XS
SM
MD
LG