لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

عمليات امداد در نيواورلئان و ديگر نقاط جنوب آمريکا ادامه دارد


مقامات شهر نيواورلئان درايالت لوئيزيانا برای جلوگيری از جاری شدن سيلاب های بيشتری به داخل شهر، کوشش می کنند سدهای نيواورلئان را ببندند.

درهمان حال، ساير جوامع ساحلی خليج مکزيک درتلاش هستند با آثار ويرانگر توفان دريائی کاترينا برخورد کنند. مقامات مسئول می گويند هواپيماهای نظامی آمريکا برای جلوگيری از سرازيرشدن سيلاب های بيشتری به شهر نيواورلئان، بسته های عظيم شن را بر روی سدهای شکسته شهر فرو می ريزند وهمچنين شکاف های حاصله را با کانتينرهای کشتيرانی می پوشانند.

به گفته مقامات، روزسه شنبه ٨۰ درصد ازشهرنيواورلئان زيرآب رفته بود وعمق آب دربرخی از مناطق شهر به شش متر می رسيد. کَتلين بلانکو Kathleen Blanco فرماندار ايالت لوئيزيانا می گويد با توجه به وخامت اوضاع، ده ها هزارتن از مردم ايالت را که هم اکنون در مراکز نجات، ازجمله سالن سرپوشيده ورزشی نيواورلئان اجتماع کرده اند، بايد به نقاط ديگری منتقل کرد.

نيواورلئان فاقد برق و آب آشاميدنی است وغارت شهر به گونه گسترده ای ادامه دارد. مقامات نيواورلئان و سايرشهرهائی که به شدت آسيب ديده اند، می گويند توجه خود را متمرکز بر افرادی کرده اند که جان سالم بدر برده اند و بر بام خانه ها و پل ها سرگردان مانده اند.

فرماندار می سی سی پی تخمين تلفات آن ايالت را بين ۵۰ تا ۸۰ نفر اعلام کرد و گفت فقط اين ارقام بالا ميروند.

در شهر ساحلی بيلوکسی در ايالت می سی سی پی، توفان دريائی روز دوشنبه کازينوی شناور جزيره را از جای خود کند وبه ساحل افکند. مقامات شهرميگويند درآنچه که شهردار بيلوکسی آن را "سونامی ما" توصيف می کند، ممکن است صدها تن جان خود را ازدست داده باشند.

درهمين حال، مقامات مسئول به اقدامات امدادی فوق العاده خود در ايالت های لوئيزيانا، آلاباما و می سی سی پی ادامه می دهند. به گفته اين مقامات، درمناطق آسيب ديده تقريبا دو ميليون نفر بدون برق مانده اند.

XS
SM
MD
LG