لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

کاترينا صدها هزار نفر را بی خانمان ودسترسی بسياری ديگر رابه غذا وآب مشکل ساخته است


در آمريکا، مقامات و امدادگران در مناطق ساحلی مشرف به خليج مکزيک، برای کمک به کسانی که از طوفان دريائی ويرانگر کاترينا جان سالم بدر بردند، و استقرار نظم در آن مناطق، تقّلا ميکنند.

باد های شديد، و باران های سيل آسای اين طوفان دريائی کم سابقه، صدها هزار نفر را بي خانمان، و دسترسی بسياری ديگر را به غذا و آب آشاميدنی مشکل يا غير ممکن ساخته است.

امروز نيز برغم تلاش مهندسان برای ترميم دو سدّ آسيب ديده در جريان عبور کاترينا از فراز نيواورلئان، قريب هشتاد درصد اين شهر توريستی زير سيل آب باقی مانده بود. مقامات ميگويند ممکن است ماهها وقت لازم باشد تا سکنه تخليه شده شهر بتوانند به خانه های خود بازگردند.

امدادگران توجه خود را به نجات کسانی معطوف ساخته اند که به پشت بامها پناه برده اند و اجساد شناور در روی آب را فعلا ناديده ميگيرند. پليس نيز در محله هائی که سيلاب کمتری جمع شده است از ادامه غارت و چپاولی خبر داده است که از ديروز شروع شد.

هالی باربور فرماندار ايالت " می سی سی پی " امروز گفت طوفان دريائی کاترينا نود درصد از ساختمانهای نزديک به دو شهر " گلف پورت " و " بيلوکسی " را ويران کرده است.

مقامات ميگويند اين طوفان دريائی دست کم صدو ده نفر را در آن نواحی کشته و هشدار ميدهند که شمار تلفات مسلما بيشتر خواهد شد.

پرزيدنت بوش تعطيل تابستانی خودرا در مزرعه شخصی اش در تکزاس ناتمام گذاشته و راهی واشنگتن شده است . يک سخنگوی کاخ سفيد گفت آقای بوش رياست جلسه ای از سازمانهای دولت فدرال را برعهده ميگيرد که برای کمک به سکنه مناطق آسيب ديده از طوفان دريائی کاترينا تمامی امکات خود را بکار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG