لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

درخواست آريل شارون از يهوديان برای خروج از نوار غزه


آريل شارون نخست وزير اسراييل ميگويد خروج نيروهای اسراييل از نوار غزه گامی دردناک است، اما برای حفظ امنيت ملی اسراييل ضروری است. آقای شارون روز دوشنبه گفت اسراييل نميتواند نوار غزه را برای هميشه نگهدارد.

روز دوشنبه اسراييل دروازه های شهرکهای يهودی نشين نوار غزه را بست واعلام کرد روز چهار شنبه هزاران سرباز و پليس ساکنانی را که باقی مانده اند به زور از نوار غزه اخراج خواهند کرد.

بسياری از ساکنان قبلاً از غزه بيرون رفته اند. آقای شارون اضافه کرد اسراييل به پيشقدم شدن فلسطينيان برای برقراری صلح پاسخ مساعد خواهد داد؛ اما در عين حال وعده داد که حمله های احتمالی ديگر را به شديدترين وجه پاسخ خواهد داد.

در واشنگتن "شان مک کورميک" سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت لازم است فلسطينيان و اسراييل در عمليات خروج نيروها با هم همکاری کنند؛ و اضافه کرد ايالات متحده در نظر دارد گروههای ارزيابی به اسراييل اعزام دارد تا معلوم کنند برای ساختن مسکن جديد برای ۸۵۰۰ تن از ساکنين اخراجی چه بودجه کمکی مورد نياز است.

بامداد دوشنبه، هزاران سرباز و پليس اسرائيلی برای ابلاغ دستور تخليه وارد غزه شدند. اما جوانان يهود مخالف خروج، از ورود آنها به دست کم پنج محله از ۲۱ آبادی نشين جلوگيری کردند.

يک ژنرال ارشد اسرائيلی هشدار داد کسانی که روز چهارشنبه در نواز غزه باقی بمانند، به زور بيرون رانده خواهند شد. اسرائيل اين ناحيه را در جنگ سال ۱۹۶۷ تصرف کرد.

XS
SM
MD
LG