لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

سری لانکا در واکنش به  ترور وزير امورخارجه  وضعيت اضطراری اعلام کرد


سری لانکا، در واکنش به ترور وزير امورخارجه، که يکی از مشاوران نزديک به رئيس جمهوری بود، وضعيت اضطراری اعلام کرده است.

نيروهای امنيتی با ايجاد راه بندان ها در کلمبيا، پايتخت آن کشور، برای دستگيری عاملين ترور،به جستجو پرداخته اند. گزارشها از بازداشت دست کم دو نفر حکايت دارد، اما جزئيات هنوز روشن نيست.

ظنّ مقامات نظامی در مورد شليک هائی از خفا که به کشته شدن لکشمن قادرگمار وزير امور خارجه منجر شد بيشتر متوجه شورشيان موسوم به ببرهای تاميل است. اما چاندريکا کوماراتونگا رئيس جمهوری، که خواستار آرامش و خويشتن داری شده است، مشخصا، شورشيان را مسئول حمله معرفی نکرده است .

شورشيان هرگونه دخالت در ترور را تکذيب کرده اند و تيراندازی را به جناحی از ارتش نسبت داده اند که به گفته آنها ميخواهد در آتش بسی که سه سال است اجرا ميشود خرابکاری کند .

وزير امور خارجه که خود يک تاميلی بود ، بارها به مرگ تهديد شده بود . وی جمعه شب ، در باغ مجاور خانه اش که بشدت از آن محافظت ميشد هدف گلوله قرار گرفت و بامداد امروز در بيمارستان جان سپرد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ترور آقای قادرگمار را به عنوان عملی شرورانه تقبيح و محکوم کرد و از مردم سری لانکا خواست نگذارند ترور وزير امورخارجه آن کشور به خشونت های بيهوده بيشتر و يا نابودی آتش بس سه ساله منجر شود.

XS
SM
MD
LG