لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

واکنش واشنگتن، لندن، پاريس، برلن، مسکو و پايتخت های ديگر به  انتخابات رياست جمهوری ايران


کاخ سفيد در واکنش به انتخابات رياست جمهوری ايران که بيش از هزار کانديدا از رقابت در آن منع شده بودند و با اتهامات حاکی از تقلب همراه بود ميگويد از آزادی بيشتری برای مردم ايران حمايت ميکند.

کاخ سفيد در اعلاميه خود در باره پيروزی چشم گير محمود احمدی نژاد شهردار تندروی تهران در دومين رای گيری اين انتخابات مستقيما اظهار نظری نکرده است.

در همين حال يک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت واشنگتن شک دارد که دولت ايران به اقدام برای تحقق خواست های مردم خود، و يا برطرف ساختن نگرانی های بين المللی علاقه ای داشته باشد.

جک استرا وزير امور خارجه بريتانيا ميگويد رای گيری در انتخابات رياست جمهوری ايران با نارسائی هائی جدی همراه بود . وی از رهبر جديد ايران خواست نگرانی های بين المللی از برنامه اتمی تهران و نيز سياست های مرتبط باتروريسم، حقوق بشر و روند صلح خاورميانه را برطرف کند.

يوشکا فيشر وزير امور خارجه آلمان از ايران خواست ضمانت هائی بدهد که از برنامه اتمی اش فقط برای مقاصد صلح آميز استفاده ميشود. وی گفت برلن انتظار دارد مذاکرات قبلی در باره برنامه اتمی ايران با رهبران اروپائی توسط رئيس جمهوری جديد دنبال شود.

فيليپ دوست بلازی وزير امور خارجه فرانسه ميگويد کشورش اميدوار است رهبر جديد ايران به همکاری با کشورهای اروپائی برای وقفه در فعاليت های اتمی ادامه دهد.

کشورهای اروپائی خواستار تعهد ايران در اجتناب از غنی سازی اورانيوم هستند که می تواند برای تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد. تهران ميگويد قصد آن از غنی سازی اورانيوم فقط برای توليد انرژی اتمی است.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ضمن تبريک به آقای احمدی نژاد برای پيروزی در انتخابات گفت کشورش ميخواهد به همکاری اتمی با ايران ادامه دهد اما با هرگونه اشاعه و گسترش تسليحات اتمی مخالف است.

در همين حال دولت اندونزی از مردم ايران برای حمايت از روند دموکراتيک انتخابات تحسين بعمل آورده است .

و خبرگزاری فرانسه اظهارات يک سخنگوی دولت نروژ را نقل کرد که گفته است انتخاب محمود احمدی نژاد تندرو نشان ميدهد که ايرانيان به بهبود وضعيت و زندگی خود بيش از اصلاحات دموکراتيک علاقه دارند.

XS
SM
MD
LG