لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

گزارش خبرنگار صدای آمريکا از تهران درباره نتايج انتخابات رياست جمهوری


رأی دهندگان ايرانی، متعاقب انتخابات دور اول رياست جمهوری، بارديگر بپای صندوقهای رأی خواهند رفت تا از ميان دو کانديدايی که در رأی گيريهای روز جمعه بالاترين تعداد آراء را بدست آوردند، يکی را به عنوان رئيس جمهوری آينده ايران برگزينند. گری تامس، خبرنگار صدای آمريکا از تهران درباره نتايج انتخابات روز و صعود غيرمنتظره محمود احمدی نژاد، شهردار محافظه کار تهران به مقام دوم گزارشی دارد که می گويد با آنکه علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس جمهوری سابق ايران نتوانست در مرحله اول انتخابات رياست جمهوری به پيروزی کامل دست يابد، ولی با کسب مجموع آرايی که به خود اختصاص داد، به عنوان نخستين چهره در دور بعدی مسابقات انتخاباتی مطرح گرديد.

اما جای بسی شگفتی، کسی است، که از ميان تمامی کانديداهای احراز مقام رياست جمهوری در مرحله دوم، در برابر آقای رفسنجانی قرار خواهد گرفت. رقيب آقای رفسنجانی، محمود احمدی نژاد، شهردار محافظه کار تهران است، که پيش از برگزاری انتخابات در زمره کانديداهای غير مطرح به حساب می آمد. احمدی نژاد توانست به هر ترتيب شده خود را به مقام دوم در رقابتهای انتخاباتی برساند.

از طرف ديگر، مهدی کروبی، روحانی اصلاح طلب که پس از شمارش آراء کانديدای شماره سه محسوب می شود، نتيجه انتخابات را به زير سئوال برد و در حرکتی بی سابقه، طرفداران احمدی نژاد را متهم به تقلب و رشوه در انتخابات کرد ، و خواستار انجام تحقيق پيرامون اين مسئله شد. از آقای احمدی نژاد در يک کنفرانس خبری در مورد اتهامات آقای کروبی سئوال شد، او در پاسخ، ضمن رد اين اتهامات گفت،از آنجا که ايران کشوری آزاد است، آقای کروبی هم می تواند عقيده خود را آزادانه مطرح سازد.

اين بحث و مجادلات زمانی بالا گرفت که مسئولان وزارت کشور تا روز شنبه در ساختمان مرکزی برگزاری انتخابات در تهران هنوز هم سرگرم شمارش آراء انتخاباتی بودند. مسئول برگزاری انتخابات رياست جمهوری وزارت کشور می گويد:" آقای اکبر هاشمی رفسنجانی با ۴ميليون و ۹۳۷ هزارو۱۱ رأی تا کنون بيشترين رأی را دارد. آقای مهدی کروبی، با 4 ميليون و ۵۷۲ هزارو ۱۰۳ رأی، دومين دارنده رأی در نهمين انتخابات رياست جمهوری، تا اين لحظه می باشد، آقای محمود احمدی نژاد با ۴ ميليون و ...."

محمد خاتمی، رئيس جمهوری فعلی ايران در واکنش نسبت به اين جنجالها می گويد، بر اساس قانون انتخابات، فقط آمار و ارقام ارائه شده توسط وزارت کشور از اعتبار برخوردار است. بر اساس نتايج ارائه شده توسط وزارت کشور، در مرحله بعدی،آقای احمدی نژاد کانديدای شماره دو، رقيب آقای رفسنجانی در دور دوم انتخابات رياست جمهوری ايران خواهد بود. آقای احمدی نژاد، چگونگی برگزاری انتخابات را سالم و بدور از تقلب می خواند، و می گويد هم شورای نگهبان و هم وزارت کشور بر مدعای او صحه می گذارند. آقای احمدی نژاد می گويد:" وزارت کشور و شورای نگهبان يک مجموعه هستند، اين دو تا با هم انتخابات را برگزار می کنند و ضامن سلامت انتخاباتند...." حضور مردم در اين انتخابات، گسترده تر از انتخابات چهار سال پيش بود. در مقايسه با انتخابات چهار سال پيش که ۵۱ درصد از واجدان شرايط رأی دادن در انتخابات شرکت کردند، نسبت رأی دهندگان روز جمعه به ۶۲ درصد افزايش يافت. تمامی کانديداها اين ميزان استقبال مردم را از انتخابات، پاسخی منفی نسبت کسانی می دانند که شرکت در انتخابات را تحريم کردند، و نيز آنرا پاسخی می دانند به انتقاد پرزيدنت بوش، که انتخابات رياست جمهوری ايران را غير دموکراتيک خوانده بود. برخی از رأی دهندگان و نامزدان احراز مقام رياست جمهوری، سخنان پرزيدنت بوش را به عنوان عامل محرک شرکت بيشتر مردم در انتخابات دانسته اند.

متن انگليسی

XS
SM
MD
LG