لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۴

گزارش خبرنگار صدای آمريکا از تهران در مورد واکنش اصلاح طلبان  به انتخابات


يک رهبراصلاح طلب در ايران از رای دهندگانی که انتخابات جمعه رياست جمهوری را تحريم کردند خواسته است در رای گيری دور دوم شرکت کنند.

در اين رای گيری، يک رئيس جمهوری سابق ميانه رو با يک محافظه کار تندرو روبروست. به گزارش گری توماس خبرنگار صدای آمريکا از تهران، رای دهندگان اصلاح طلب با انتخابی دشوار مواجه اند.

عمادالدين باقی، فعال حقوق بشر، سکوت خود را در مورد انتخابات شکست و روز يکشنبه به رای دهندگان اطلاح طلب توصيه کرد به اصطلاح راه را برای نفس کشيدن باز بگذارند و به علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئيس جمهور سابق رای بدهند.

آقای باقی گفت آن گروه از اعضای انشعابی جنبش اصلاح طلب که انتخابات را تحريم کردند اکنون بايد در حمايت از آقای رفسنجانی متحد شوند .

وی گفت محمود احمدی نژاد شهردار تهران و کانديدای ديگر رای گيری دوم در جمعه آينده برای حقوق بشر در ايران خيلی بد تر از آقای رفسنجانی است. وی گفت ما می توانيم بين بد و بدتر، يکی را انتخاب کنيم. بهمين جهت من فکر ميکنم اگر هاشمی رفسنجانی به قدرت برسد دست کم جائی برای نفس کشيدن داشته باشيم.

آقای رفسنجانی که يک ميانه رو محسوب ميشود بيشترين آرای رای گيری روز جمعه را کسب کرد اما نتوانست به حد نصاب پنجاه بعلاوه يک برسد و مجبور است به دور دوم رای گيری برود. آقای احمدی نژاد که يک محافظه کار تندرو است،از ميان هفت کانديدا، در فهرست نتايج آراء در رديف دوم قرار گرفت.

صدها کانديدای بالقوه ديگر، که بيشترشان از اصلاح طلبان و يا زنان بودند، توسط شورای نگهبان، که مجمعی غير انتخابی از آخوندهای تندرو است، ردّ صلاحيت شدند.

آقای باقی يک نويسنده و فعال مدافع حقوق بشر بخصوص در مورد زندانيان سياسی است که کتابهای او در ايران منع شده است و دو سال پيش، پس از گذراندن سه سال در حبس به اتهام دست برداشتن از ايمان و اعتقادات اسلامی، از زندان آزاد شد. وی هنوز با مجازات حبس تعليقی روبروست و ممکن است مجبور به گذراندن آن شود.

آقای باقی تا کنون حاضر نشده بود در مورد انتخابات موضعی علنی اتخاذ کند. وی ميگويد سکوت خودرا بدان جهت شکسته است که اگر آقای احمدی نژاد رياست جمهوری را ببرد، دستاوردهای حاصل از تلاش اصلاح گران دموکرات در سالهای اخير ممکن است از بين برود. آقای باقی شکايت تقلب درآرا را که توسط مهدی کرّوبی، روحانی اصلاح طلب و جا گرفته در رديف سوم فهرست نتايج انتخابات عنوان شده است تکرار کرد اما مدرکی برای اثبات آن ارائه نداد .

وزارت کشور انتخابات را با نظم توصيف کرده است. وقتی ازآقای باقی پرسيده شد آيا انتخابات دموکراتيک بود گفت نسبتا.

وی گفت نقش شورای نگهبان ، که مجمعی غير منتخب از روحانيون تند رو است، روند انتخابات را خراب کرد . او وارد جزئيات نشد.

در همين حال کمال خرازی وزير امورخارجه ايران از پرزيدنت بوش خواست برای توصيف انتخابات ايران به عنوان انتخاباتی غير دموکراتيک، پوزش بخواهد. آقای خرازی گفت اظهارات آقای بوش در روز قبل از انتخابات عملا موجب افزايش حضور رای دهندگان شد و تحريم درخواستی بعضی از اصلاح طلبان را خنثی کرد.

متن انگليسی

XS
SM
MD
LG