لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

دو کانديدای رقيب در مرحله دوم انتخابات رياست جمهوری ايران در کانون حدس  و گمان ها


در ايران، شورای نگهبان حکم به به رای گيری مجدد در انتخابات رياست جمهوری داده است که هيچيک از هفت کانديدای مجاز به رقابت در رای گيری روز جمعه نتوانستند حداقل آرای لازم برای رسيدن به پيروزی در دور اول را کسب کنند.

شورای نگهبان که از قدرت نظارت بر انتخابات برخوردار است امروز، شنبه، اعلام کرد که دور دوم رای گيری روز جمعه آينده انجام خواهد گرفت. با اينحال هنوز دو کانديدائی که بايد در مرحله دوم با هم رقابت کنند مشخص نشده اند.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس جمهور سابق، و پيشتاز در نظر سنجی ها ، بيست درصد از دو سوم آرای شمرده شده را کسب کرده است.آرای محمود احمدی نژاد، شهردار محافظه کار تهران نوزده درصد بوده که اندکی بيشتر از آرای مهدی کروبی روحانی اصلاح طلب است.

مقامات انتخاباتی ميگويند قريب شصت و نه درصد از رای دهندگان واجد شرايط در رای گيری ديروز رای دادند که بيش از تعداد رای دهندگان در انتخابات چهار سال پيش است.

دولت برای مقابله با درخواست های تحريم توسط بعضی از گروههای مخالف، که ميگويند رای دادن موجب مشروعيت و اعتبار بخشيدن به نظامی ميشود که قدرت را به رهبران غير منتخب ميدهد، خواستار حضور گسترده رای دهندگان در حوزه های رای گيری شده بود.

XS
SM
MD
LG