لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

دو کانديدای رقيیب در رای گيری مجدد احتمالا از فهرست  سه نفری رفسنجانی، احمدی نژاد و کرّوبی بيرون  می آيند


در ايران، شورای نگهبان حکم به به رای گيری مجدد در انتخابات رياست جمهوری داده است که هيچيک از هفت کانديدای مجاز به رقابت در رای گيری روز جمعه نتوانستند حداقل آرای لازم برای رسيدن به پيروزی در دور اول را کسب کنند.

شورای نگهبان که از قدرت نظارت بر انتخابات برخوردار است امروز، شنبه، اعلام کرد که دور دوم رای گيری روز جمعه آينده انجام خواهد گرفت. با اينحال هنوز دو کانديدائی که بايد در مرحله دوم با هم رقابت کنند مشخص نشده اند.

مقامات انتخاباتی کار شمارش آراء را هنوز تمام نکرده اند اما نتايج مقدماتی نشان ميدهد که علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس جمهور سابق، و پيشتاز در نظر سنجی ها ، با کسب بيست و يک درصد آرای شمرده شده کماکان پيشتاز است.

محمود احمدی نژاد، شهردار محافظه کار تهران با نوزده درصد، و مهدی کروبی روحانی اصلاح طلب با هيجده درصد آرای شمرده شده در رديف های دوم و سوم قرار گرفته اند

. مقامات انتخاباتی ميگويند قريب شصت و نه درصد از رای دهندگان واجد شرايط در رای گيری ديروز رای دادند که بيش از تعداد رای دهندگان در انتخابات چهار سال پيش است.

آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد ضمن تحسين از انتخابات گفت شمار زياد رای دهندگان، ردّ انتقاد پرزيدنت بوش بود که انتخابات را نامنصفانه خواند چراکه دهها کانديدا از شرکت در آن منع شده بودند.

دولت برای مقابله با درخواست های تحريم توسط بعضی از گروههای مخالف، که ميگويند رای دادن موجب مشروعيت و اعتبار بخشيدن به نظامی ميشود که قدرت را به رهبران غير منتخب ميدهد، خواستار حضور گسترده رای دهندگان در حوزه های رای گيری شده بود.

XS
SM
MD
LG