لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

تمديد دو ساعته رای گيری در انتخابات رياست جمهوری ايران


ايرانيان برای انتخاب رئيس جمهوری جديد در انتخاباتی رای ميدهند که نظر سنجی ها نشان ميدهد ممکن است سرنوشت آن در رای گيری دور دوم روشن شود.

در همين حال مقامات دولتی زمان رای گيری را ظاهرا در واکنش به شمار زياد رای دهندگان برای دوساعت تمديد کرده اند.

تلويزيون دولتی ايران تصاويری از صفهای طولانی در مقابل حوزه های رای گيری را نشان ميدهد اما تخمينی مستقل در مورد شمار رای دهندگان در دست نيست.

تلويزيون دولتی همچنين تصوير آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد غير منتخب را در حال رای دادن پخش کرد.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی، روحانی ميانه رو، که در اغلب نظرسنجی ها پيشتاز است، امروز انتقادهای اخير پرزيدنت بوش را که گفته است حکّام ايران با ردّ صلاحيت بسياری از کانديداها انتخابات را تضعيف کرده اند، رد کرد. آقای رفسنجانی گفت چنين ادعائی بی پايه و اساس است .

اين رئيس جمهور سابق اگر امروز نتواند بيش از پنجاه درصد آرا را کسب کند، بايد در يک رای گيری ديگر، که در انتخابات رياست جمهوری در ايران سابقه نداشته است، با کانديدائی روبرو شود که از ميان هفت کانديدای رقيب در رديف دوم قرار ميگيرد.

مصطفی معين کانديدای اصلاح طلب و محمد باقر قاليباف کانديدای تندرو، که پيشتر رئيس شهربانی کل کشور بود، نزديک ترين رقبای او محسوب ميشوند.

آيت الله علی خامنه ای، رهبر ارشد، امروز پس از دادن رای به ايرانيان گفت رای آنان به منزله تائيد کانديدای مورد نظرشان و نيز به منزله تائيد نظام اسلامی در کشور است.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا ديروز گفته بود نظام سياسی ايران سير قهقرائی طی ميکند .

XS
SM
MD
LG