لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

انتشار ويديوی بازجوئی يک قاضی از صدام حسين


در عراق، دادگاه ويژه محاکمه رهبران سابق، ويديوی بازجوئی يک قاضی از صدام حسين و ديگر مقامات ارشد سابق را منتشر کرده است. دادگاه می گويد از آنها درباره کشته شدن ده ها مرد شيعه در روستائی که در آن صدام حسين از سوء قصدی در سال ١۹۸۲ جان بدر برد، پرسش شد.

اين نوار ويديوی صامت، نخستين نواری است که پس از تقريبا يک سال از صدام حسين منتشر می شود. گزارش های خبری حاکی است که نوار روز يکشنبه تهيه شد. وکلای مدافع صدام که در اردن استقرار دارند، می گويند اطلاعی درباره بازجوئی از صدام نداشته اند، اما دادگاه می گويد وکيل مدافع عراقی صدام در جلسه بازجوئی حضورداشته است.

رهبران عراق می گويند قصد دارند به زودی صدام را به خاطر نسل کشی و جنايت عليه انسانيت تحت محاکمه قرار دهند، اما اتهامات وارده هنوزتنظيم نشده است.

درهمين حال پرزيدنت بوش تلفنی با جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق گفتگو کرد. کاخ سفيد می گويد رهبران دو کشور در گفتگوهای خود ضرورت مشارکت کليه جوامع موجود در عراق را در روند قانون اساسی جديد اين کشور مورد بحث قراردادند.

پرزيدنت بوش همچنين به کردهای عراق به خاطر تشکيل يک دولت محلی کرد تبريک گفت. در رويدادی ديگر، مردان مسلح چهار مامور پليس را روز دوشنبه در راه ميان بغداد و بعقوبه از پای در آوردند.

روز دوشنبه همچنین مقامات عراقی گفتند مردان مسلح در حمله ای به پاسگاهی در بزرگراه بغداد – بغوبه، چهار پلیس را کشتند و ١۰ نفر را مجروح کردند. در بغداد، در يک انفجار انتحاری، که هدف آن يک کاروان نظامی آمريکا بود، دست کم يک شهروند عراقی جانسپرد و ۵ نفر مجروح شدند. در تکريت، راننده انتحاری يک اتومبیل بمب گذاری شده، دو افسر پلیس را کشت و ۵ نفر را مجروح کرد.

XS
SM
MD
LG