لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

برخی ازسياستمداران اپوزيسيون اتيوپی تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند


ناظران انتخاباتی اتحاديه اروپا در اتيوپی می گويند برخی از سياستمداران اپوزيسيون به دنبال سه روز اعتراض در ارتباط با انتخابات، تحت بازداشت خانگی قرار گرفته اند.

انا گومس رئيس هيات ناظران اتحاديه اروپا روز چهارشنبه، بازداشت سياستمداران اپوزيسيون را محکوم کرد و دولت اتيوپی را متهم ساخت که اعضای اپوزيسيون را تحت تعقيب و آزار قرار می دهد.

نيروهای اتيوپی روز چهارشنبه به روی تظاهر کنندگانی که در آديس آبابا پايتخت اين کشور سنگ پرتاب می کردند، آتش گشودند و دست کم ۲۲ نفر را از پای درآوردند.

آمريکا از دولت و اپوزيسيون اتيوپی خواسته است اختلافات خود را ازطريق گفتگوهای سياسی حل کنند. سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا اظهارداشت " گردهمائی های مسالمت آميز" ، بخش مهم هر دمکراسی است.

دولت اتيوپی برگزاری هرگونه تظاهرات را به مدت يک ماه ممنوع اعلام داشته است و گروه ائتلاف برای اتحاد و دمکراسی را که مهمترين گروه اپوزيسيون اتيوپی به شمار می رود، مسئول نا آرامی های کشور دانسته است.

از روز دوشنبه تاکنون، صدها تن از دانشجويان در جريان اعتراض به نتايج اوليه انتخابات که حزب حاکم اتيوپی را برنده نشان می دهد، بازداشت شده اند. گروه های اپوزيسيون می گويند در انتخابات تقلب شده است و خود را برنده اعلام کرده اند.

XS
SM
MD
LG