لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

استقبال آمريکا از استعفای نخست وزير طرفدار سوريه لبنان


آمريکا از استعفای نخست وزير انتصابی طرفدار سوريه در لبنان استقبال کرده و آن را فرصتی برای لبنان در تشکيل دولتی رها از نفوذ خارجی توصيف کرده است.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در بيانيه ای خروج عمر کرامی را فرصتی برای لبنان در جهت پيشرفت، شکل بخشيدن به دولتی جديد و انجام انتخابات پارلمانی برنامه ريزی شده برای اواخر ماه مه ناميد.

آقای کرامی روز چهارشنبه استعفا داد و گفت وی به بن بست رسيده است و نمی تواند کابينه ای بوجود آورد که مخالفان ضد سوريه نيز در آن عضويت داشته باشند.

آقای کرامی قبلا نيز در بيست و هشتم فوريه در پی موج عظيم تظاهرات ضد سوری استعفا داده بود اما مجددا مامور تشکيل دولت شد.

لبنان برای تشکيل دولت جديد و خودداری از به تأخير انداختن انتحابات پارلمانی، زير فشار فزاينده نيز قرار گرفته است. در داخل ، مخالفان اميل لحود رئيس جمهور طرفدار سوريه روز پنجشنبه از او خواستند در پی استعفای عمر کرامی، بسرعت نخست وزير جديدی تعيين کند.

در خارج از کشور، آمريکا، فرانسه، روسيه و دانمارک خواسته اند دولت جديد لبنان به موقع برای برگزاری انتخابات ، زمانی که دوره پارلمان فعلی در روز ۳۰ می به پايان می رسد، تشکيل شود.

در همين حال لبنان ديروز سالگرد جنگ پانزده ساله داخلی آن کشور را با برگزاری روز آشتی و جشن وحدت ميان مسلمانان و مسيحيان پشت سر گذاشت.

XS
SM
MD
LG