لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۹

استعفای مجدد کرامی و تشديد بحران سياسی در لبنان


عمر کرامی نخست وزير لبنان به دنبال عدم موفقيت در تشکيل دولتی که بتواند برگزاری انتخابات ماه مه لبنان را عهده دار شود، روز چهارشنبه از مقام خود استعفا داد.

آقای کرامی می گويد در مشورت های خود برای تشکيل کابينه به بن بست برخورد کرده است. اين سياستمدار هوادار سوريه روز ٢۸ ماه فوريه گذشته نيز به دنبال موجی از تظاهرات ضد سوريه در لبنان که در پی ترور رفيق حريری نخست وزير پيشين لبنان به راه افتاد، ازمقام خود استعفا داد.

آقای کرامی در ماه مارس بار ديگر به عنوان نخست وزير لبنان منصوب گرديد، اما نتوانست دولتی تشکيل دهد که اعضای اپوزيسيون مخالف سوريه را نيز در عضويت داشته باشد.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا از استعفای مجدد آقای کرامی به عنوان فرصتی برای لبنان در اتخاذ تصميم نسبت به آينده خود، بدون هرگونه مداخله خارجی، استقبال کرد. خانم رايس می گويد دليلی برای تاخير بيشتردر روند سياسی لبنان وجود ندارد.

تحولات روز چهارشنبه لبنان هنگامی روی می دهد که اين کشورخود را آماده برگزاری مراسمی به مناسبت پايان يافتن ١۵ سال جنگ های داخلی لبنان که از سال ۱۹۷۵ آغاز گرديد، می سازد. قرار است به اين مناسبت، يک روز آشتی اعلام گردد و طی آن وحدت مسلمانان و مسيحيان جشن گرفته شود.

XS
SM
MD
LG