لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

شرکت بيش از يکصد هزار تَن در مراسمِ ياد بودِ پاپ جان پلِ دّوم


بيش از يکصد هزار تَن، در مراسمِ عشاء ربانی و ياد بودِ پاپ جان پلِ دّوم، که روزِ شنبه در گذشت، در ميدانِ سَنت پيتِر حضور يافتند و تلوزيونِ واتيکان پيکرِ پاپ را، در حاليکه برای مراسمِ توديعِ نهايی، در صحنهء کليسا به امانت گذارده شده بود، نشان داد.

کاردينال آنجِلو سودانو، يک جانشينِ بالقوهء جان پل، سرپرستی مراسمِ توديعِ نهايیِ روزِ يکشنبه در واتيکان را بعهده داشت.

در يک قطعه فيلمِ تلويزيونی، تصويری از مقاماتِ کليسا نشان داده شد که در قصرِ واتيکان به پيکرِ جان پل چشم دوخته بودند. پس از انتقالِ پيکرِ پاپِ 84 ساله به کليسای جامعِ سنت پيترز، که قرار است روزِ دوشنبه انجام شود، به عمومِ مردم اجازه داده خواهد شد تا جهتِ ادای احترام و دعا، در کليسا حضور يابند. واتيکان رسمأ علتِ مرگِ پاپ را شوکِ عفونتی، و ناتوانیِ قلب اعلام کرد.

اين پاپِ لهستانی تبار، سومين رهبرِ کليسای کاتوليک است که برای دوره ايی طولانی، در کليسای کاتوليک خدمت کرد. پاپ جان بخاطر رهبریِ روحانی و اخلاقی، و نقشِ خود در سقوطِ مسالمت آميزِ کمونيسم در کشورهای اروپای شرقی، و تلاشهايی که جهتِ باز سازیِ روابطِ ميانِ کليسای کاتوليک با کليميان و مسلمانان انجام داد و نيز بعلتِ برقرار ساختنِ ارتباط با ديگر فِرقه های مسيحی، موردِ تمجيد و تجليلِ گستردهء عموم قرار دارد.

XS
SM
MD
LG