لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

«نبرد اصلی برای تصرف حلب، به زودی آغاز می شود»


هرو لادسوس، رییس صلحبانان سازمان ملل متحد می گوید نبرد اصلی برای تصرف شهر حلب، به زودی آغاز می شود.

آقای لادسوس پس از نشست روز پنجشنبه شورای امنیت گفت: ناظرانی که در منطقه حضور دارند، می گویند خشونت ها در آنجا رو به وخامت است. نیروهای ارتش سوریه از حدود سه هفته پیش حلب، بزگترین شهر این کشور را با استفاده از هلی کوپترهای جنگی و تانک ها توپباران کرده اند.
ارتش سوریه تلاش می کند حلب را از کنترل شبه نظامیانی که به دنبال سرنگونی بشار اسد هستند، خارج کند.
در پی حمله ارتش سوریه به حلب، صدها هزار نفر از غیرنظامیان این شهر را ترک کرده اند و شمار نامعلومی نیز کشته شده اند.

قرار است روز جمعه، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در مورد پیش نویس یک قعطنامه در مورد سوریه، که از سوی عربستان سعودی ارائه شده است، رای گیری کند.
اعتراضات علیه بشار اسد و سرکوب مخالفان در سوریه وارد هفدهمین ماه شده است.

روز جمعه، مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن اعلام کرد دست کم بیست و یک نفر در کمپ آوارگان فلسطینی در دمشق، بر اثر شلیک خمپاره کشته شدند. این مرکز مسوول پرتاب خمپاره ها را اعلام نکرد.

مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه همچنین از درگیری ها و حملات نیروهای دولتی در دیگر مناطق سوریه از جمله حماه، ادلب و حلب خبر داد.

روز پنجشنبه، کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد گفت از سمت خود به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، کناره گیری می کند. او نبود وحدت در شورای امنیت سازمان ملل را علت کناره گیری خود عنوان کرد.

کاخ سفید اعلام کرد استعفای آقای عنان، نشان دهنده کوتاهی روسیه و چین در حمایت از قعطنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه آقای اسد است. چین از کناره گیری آقای عنان ابراز تاسف کرد و گفت وظیفه دشوار میانجی گری او را درک می کند.
XS
SM
MD
LG