لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

مقامات پاکستانی می‌گویند زن مسیحی آزاد شده از زندان، در محلی امن است


پاکستانی های معترض اسلامگرا خواهان اعدام آسیه بی‌بی شده بودند.
پاکستانی های معترض اسلامگرا خواهان اعدام آسیه بی‌بی شده بودند.

پاکستان می گوید «آسیه بی‌بی» زن مسیحی که پیشتر توسط یک دادگاه به اعدام محکوم شده بود اما دیوان‌عالی رای به آزادی او داد، از زندان آزاد شده است و در یک مکان امن در داخل کشور به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات پاکستانی این موضوع را روز پنجشنبه اعلام کردند و گزارش ها مبنی بر این که آسیه بی بی پاکستان ترک کرده را رد کردند.

پیش از این، آزادی این زن مسیحی که مادر پنج فرزند است به دلیل اعتراض اسلام‌گرایان که خواهان اعدام او شده بودند، به تاخیر افتاده بود.

دولت پاکستان با گروه اسلام‌گرای موسوم به «تحریک لبیک» مذاکره کرده بود. اسلام‌گرایان پاکستانی چندین روز در شهرهای مختلف کشور دست به تظاهرات زده بودند.

آسیه بی‌بی به «کفرگویی» متهم شده بود و از سال ۲۰۱۰ از یک دادگاه حکم اعدام گرفته بود، اما دیوان‌عالی پاکستان هفته گذشته رأی به آزادی او داد. از همان موقع، اسلام‌گرایان افراطی در اعتراض به حکم عالی‌ترین مرجع قضایی پاکستان، دست به تظاهرات زدند.

نزدیکان آسیه بی‌بی می‌گویند جان این زن مسیحی در پاکستان در خطر است و او می‌خواهد به‌زودی کشور را ترک کند.

خادم حسین رضوی رئیس حرکت لبیک می گوید، اقلیت ها باید از موقعیت خود به عنوان اقلیت آگاه باشند.

همسایگان آسیه بی‌بی او را متهم کرده بودند که علیه اسلام اظهارات توهین آمیز بیان داشته است، زیرا به وی اعتراض کرده بودند که چرا از همان لیوان آبی که آنها از آن آب نوشیده اند آب خورده است و او چون مسلمان نیست، نباید از لیوان آنها آب بخورد.

پاکستان یکی از سخت ترین قوانین موسوم به «کفرگویی» را دارد، که به واسطه آنها متهمان به توهین به اسلام ممکن است به اعدام محکوم شوند.

فروردین امسال نیز دادگاهی در ایالت پنجاب پاکستان یک گروه ۲۰ نفره اوباش محلی را، که سال ۲۰۱۴ یک زن و مرد مسیحی پاکستانی را زنده در آتش انداخته و کشتند، تبرئه کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG