لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

توافق ۱۰ میلیارد دلاری قاهره و ریاض برای ساخت کلانشهری در مصر


عربستان سعودی و مصر روز یک شنبه در سفر ولیعهد عربستان به مصر در قاهره توافق کردند یک صندوق مشترک با سرمایه ۱۰ میلیارد دلار برای ایجاد یک کلان شهر موسوم به «نیوم» به مساحت بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مربع، در جنوب صحرای سینا تأسیس کنند.

این توافق در سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به مصر حاصل شد. از سوی مصر موافقتنامه را عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری امضاء کرد.

مذاکرات در این مورد از سال گذشته آغاز شد که ولیعهد سعودی تصمیم به انجام یک رشته اصلاحات اساسی در کشورش گرفت. از جمله این اصلاحات، پاکسازی نخبگان بازرگانی و سیاسی عربستان بود که در تلاشی برای مبارزه با فساد دستگیر شدند.

مقامات عربستان به رویتر گفتند که سهم عربستان در این سرمایه گذاری مشترک به صورت نقدی پرداخت خواهد شد تا به توسعه طرف مصری پروژه «نیوم»که شاهزاده سلمان در اکتبر گذشته از آن پروژه رونمایی کرد، کمک شود. عربستان می گوید می خواهد از وابستگی خود به درآمدهای نفت با چنین اقداماتی بکاهد.

قرار سرمایه گذاری، بر روابط ثروتمند ترین کشور عرب و پرجمعیت ترین آنها تأکید دارد.

قاهره در نبرد علیه شورشیان حوثی تحت حمایت ایران در یمن، از ریاض حمایت می کند و سال گذشته نیز به تحریم مورد حمایت سعودی علیه قطر پیوست و با دادن دو جزیره دریای سرخ به سعودی با وجود مخالفت های داخلی در مصر،موافقت کرد.

شاهزاده سعودی پس از مصر در روز هفتم مارس، به بریتانیا و سپس به واشنگتن سفر می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG