لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۳

استرالیا برای یافتن هواپیمای مالزی زیردریایی مسقر می کند


زیر دریایی استرالیایی بلوفین ۲۱ - آرشیو
زیر دریایی استرالیایی بلوفین ۲۱ - آرشیو
مسوول هماهنگ کننده جستجوهای هواپیمای گمشده مالزی گفت یک کشتی استرالیایی در اولین فرصت یک زیر دریایی بدون سرنشین در اقیانوس هند مستقر می کند تا مشخص شود آيا علائم صوتی دریافت شده مربوط به جعبه سیاه این هواپیما است یا خیر.

هواپیمای پرواز ۳۷۰ مالزی هشتم مارس با ۲۳۹ سرنشین از کوالالامپور عازم پکن بود که به طور مرموزی ناپدید شد.

آنگوس هوستون، مسوول مرکز مشترک هماهنگی ها روز دوشنبه گفت در این روز استرالیا یدک کشی یک دستگاه پیدا کننده علائم صوتی متعلق به نیروی دریایی آمریکا را متوقف می کند و زیر دریایی بلوفین ۲۱ را در اقیانوس هند مستقر می کند.

هوستون در یک کنفرانس خبری در شهر پرت استرالیا گفت در ۶ روز گذشته یک علامت صوتی هم دریافت نشده و به نظر او جستجو در زیر آب باید آغاز شود.

هوستون همچنین گفت یک لکه نفتی عصر یکشنبه در منطقه پیدا شد اما چند روز طول می کشد که بتوان آن را آزمایش کرد تا منبع انتشارش مشخص شود.

مقامات گفته اند احتمالا عمر باتری جعبه سیاه هواپیمای مالزی که معمولا ۳۰ روز است، تمام شده است.

نخست وزیر استرالیا می گوید تلاش ها برای پیدا کردن هواپیما احتمالا به این زودی ها به اتمام نمی رسد. او گفته پیدا کردن هر چیزی که تقریبا ۵ کیلومتر پایین تر از سطح اقیانوس هند و هزار کیلومتر دورتر از زمین باشد یک عملیات بزرگ است.

یک روزنامه مطرح مالزیایی گفت بازرسان احتمال می دهند که کمک خلبان هواپیما سعی کرد پس از آنکه هواپیما از مسیر اصلی خود منحرف شد، با تلفن همراهش تماس بگیرد.

روزنامه نیو استریت تایمز، حامی دولت، گفت بازپرسان بر این عقیده اند که آن تماس با برج مراقبت به طور ناگهانی در حالی که هواپیما در ارتفاع پایین از شمال غرب جزیره پنانگ عبور کرد قطع شد. روزنامه می گوید منابعش از اینکه بگویند کمک خلبان با چه کسی سعی داشت تماس بگیرد خودداری کرده اند.

اما وزیر دفاع مالزی درباره صحت گزارش ابراز تردید کرده و به خبرنگاران گفته اگر چنین تماسی گرفته شده بود او از آن با خبر بود.
XS
SM
MD
LG