لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۸

پایان مذاکرات اتمی ایران وقدرت ها بدون گشایشی عمده


مذاکرات نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی با پیشرفت هائی همراه بود اما نه تا آن حد که به گشایشی عمده منجر شود
مذاکرات نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی با پیشرفت هائی همراه بود اما نه تا آن حد که به گشایشی عمده منجر شود
سخنگوی شش قدرت جهانی برگزارکننده مذاکرات اتمی با ایران در بغداد می گوید مذاکره کنندگان پیشرفت هائی کرده اند، اما مذاکرات را بدون اعلامیه ای حاکی از گشایشی عمده برای حل و فصل مناقشه اتمی به پایان می برند.

مایکل من (Michael Mann) به صدای آمریکا گفت این مذاکرات، که امروز، پنجشنبه، به دومین روز کشیده شد، مذاکراتی سخت و دشوار بود.

او که تلفنی از پایتخت عراق صحبت می کرد گفت جلسات اصلی مذاکرات ایران با گروه شش کشوری زیر نظر کاترین اشتون مسئول سیساست خارجی اتحادیه اروپا، بعداز ظهر به وقت محلی، به پایان رسید . خانم اشتون پیشتر با سعید جلیلی مذاکره اکننده اتمی ایران مذاکراتی دوجانبه انجام داه بود.

غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی توسط ایران مسئله اصلی در مذاکرات بود.

مذاکرات دو طرف عملا روز چهارشنبه به مانع برخورد، زیرا قدرت های جهانی درخواست تهران برای ایجاد تسهیلاتی فوری در مورد تحریم های اقتصادی را نپذیرفتند، و وسائل ارتباط جمعی دولتی ایران نیز این نظر را مطرح ساختند که پیشنهادهای ارائه شده توسط قدرت ها به به تجدید نظر هائی کلی نیاز دارد.

تهران می گوید غنی سازی اورانیوم را برای تحقیقات پزشکی و تولید برق انجام می دهد. کشورهای غربی نگرانند که تهران می تواند به سرعت درجه خلوص اورانیوم را به سطح ۹۰ درصد برساند، که برای ساختن بمب اتمی ضروری است.

نمایندگان غرب روز چهارشنبه بسته ای را ارائه دادند که از تهران می خواهد غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را متوقف کند، زیرا با غنی سازی لازم برای تولید بمب اتمی فاصله چندانی ندارد. بسته پیشنهادی غرب همچنین خواستار تعطیل و بستن تاسیساتی است که تهران برای غنی سازی اورانیوم در یک دژ نظامی زیر زمینی در نزدیکی شهر مذهبی قم دائر کرده است.

گروه پنج بعلاوه یک در مقابل مشوق هائی نیز ارائه داده است که عرضه ایزوتوپ های پزشکی، همکاری در امور ایمنی اتمی، و قطعات یدکی مورد نیاز ایران برای هواپیماهای مسافری از جمله آنهاست.

نمایندگان ایران تلویحا گفته اند که لغو تحریم های مصوب و قریب الاجرای غرب علیه معاملات نفتی تهران را کلید اصلی پیشبرد مذاکرات می دانند. اما دیپلمات های شش قدرت جهانی فعلا با تعلیق در مورد این تصمیم های جدید و سخت تر مخالفند.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران می گوید تهران روز چهارشنبه بسته جدیدی ارائه داد که حاوی جزئیات لازم برای مصالحه دوطرف است. ایرنا ضمن انتقاد از بسته پیشنهادی قدرت های جهانی می گوید خواست های مطرح شده در این بسته بسیار زیاد و موارد عرضه شده در آن بسیار ناچیز است.

ایران امروز قدرت های جهانی را متهم کرد که با خواست هائی که مطرح ساخته است جوی دشواربه وجود آورده است.

شهرام اکبرزاده، کارشناسامور خاورمیانه در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت ایران ممکن است برای کاستن از تحریم ها با سازش هائی کوچک موافقت کند.

در این میان سعید دهذون استاد دانشگاه بغداد نیز به بخش کردی صدای آمریکا گفت ایران خواستار مذاکرات جامعی است که مسائلی بیش از مناقشه اتمی را در بر بگیرد. به گفته وی تهران خواستارآگاهی از موضع غرب در مورد بحرین و دیگر مسائل منطقه ای است.

ایران شیعه بشدت از برنامه کادر رهبری اقلیت سنی در بحرین، که خواستار اتحادی سیاسی با کشورهای عرب تحت سلطه سنی ها در حوزه حلیج فارس است، انتقاد می کند.
XS
SM
MD
LG