لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

اصرار تهران به لغو تحریم ها در مذاکرات اتمی بغداد


تهران خواست های غرب را بسیار زیاد و مشوق عرضه شده را بسیار کم می داند
تهران خواست های غرب را بسیار زیاد و مشوق عرضه شده را بسیار کم می داند
ایران، امروز، پنجشنبه، موضع قدرت های چهانی در مذاکرات بر سر برنامه اتمی مورد اختلاف خود را رد کرد.

ایران و قدرت های جهانی در عین حال امروز مذاکرات برنامه ریزی نشده ای را د ر بغداد در باره پیشنهادهای ارائه شده در ارتباط با این برنامه انجام دادند.

هدف این مذاکرات برطرف ساختن نگرانی های بین المللی از ابعاد بالقوه نظامی در برنامه اتمی ایران است

مذاکرات روز چهارشنبه دو طرف در بغداد، به مانع برخورد، زیرا قدرت های جهانی درخواست تهران برای ایجاد تسهیلاتی فوری در مورد تحریم های اقتصادی را نپذیرفتند، و وسائل ارتباط جمعی دولتی ایران نیز این نظر را مطرح ساختند که پیشنهادهای ارائه شده توسط قدرت ها به میز مداکرات به تجدید نظر هائی کلی نیاز دارد.

یک دیپلمات ارشد آمریکائی پس از جلسه چهارشنبه گفت دوطرف اختلاف نظرهائی دارند ، اما در عین حال «زمینه هائی مشترک» نیز وجود دارد.

ایران با نمایندگان پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، بعلاوه آلمان، که گروه موسوم به پنج بعلاوه یک را تشکیل می دهند، وارد مذاکراتی شده است که نگرانی های راجع به جاه طلبی های اتمی تهران در کانون آن است.

تهران می گوید غنی سازی اورانیوم را برای تحقیقات پزشکی و تولید برق انجام می دهد. کشورهای غربی نگرانند که تهران می تواند به سرعت درجه خلوص اورانیوم را به سطح ۹۰ درصد برساند، که برای ساختن بمب اتمی ضروری است.

نمایندگان غرب روز چهارشنبه بسته ای را ارائه دادند که از تهران می خواهد غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را متوقف کند، زیرا با غنی سازی لازم برای تولید بمب اتمی فاصله چندانی ندارد. بسته پیشنهادی غرب همچنین خواستار تعطیل و بستن تاسیساتی است که تهران برای غنی سازی اورانیوم در یک دژ نظامی زیر زمینی در نزدیکی شهر مذهبی قم دائر کرده است.

گروه پنج بعلاوه یک در مقابل مشوق هائی نیز ارائه داده است که عرضه ایزوتوپ های پزشکی، همکاری در امور ایمنی اتمی، و قطعات یدکی مورد نیاز ایران برای هواپیماهای مسافری از جمله آنهاست.

نمایندگان ایران تلویحا گفته اند که لغو تحریم های مصوب و قریب الاجرای غرب علیه معاملات نفتی تهران را کلید اصلی پیشبرد مذاکرات می دانند. اما دیپلمات های شش قدرت جهانی فعلا با تعلیق در مورد این تصمیم های جدید و سخت تر مخالفند.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران می گوید تهران روز چهارشنبه بسته جدیدی ارائه داده است که حاوی جزئیات لازم برای مصالحه دوطرف است. ایرنا ضمن انتقاد از بسته پیشنهادی قدرت های جهانی می گوید خواست های مطرح شده در این بسته بسیار زیاد و موارد عرضه شده در آن بسیار ناچیز است.

ایران امروز قدرت های جهانی را متهم کرد که با خواست هائی که مطرح ساخته است جوی دشوار برای مذاکرات به وجود آورده است.

خبرگزاری فرانسه اظهارات یک مقام ایرانی را نقل کرد که می گوید «فعلا زمینه ای برای دور دیگری از مذاکرات نمی بیند».

شهرام اکبرزاده، کارشناسامور خاورمیانه در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت ایران بطور کامل خواست های غرب را نخواهد پذیرفت ولی ممکن است برای کاستن از تحریم ها با سازش هائی کوچک موافقت کند.

در این میان سعید دهذون استاد دانشگاه بغداد نیز به بخش کردی صدای آمریکا گفت ایران خواستار مذاکرات جامعی است که مسائلی بیش از مناقشه اتمی را در بر بگیرد. به گفته وی تهران خواستار روشن شدن موضع غرب در مورد بحرین و دیگر مسائل منطقه ای است.

ایران شیعه بشدت از برنامه کادر رهبری اقلیت سنی در بحرین، که خواستار اتحادی سیاسی با کشورهای عرب تحت سلطه سنی ها در حوزه حلیج فارس است، انتقاد می کند.
XS
SM
MD
LG