لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

محرومیت زندانی سیاسی محکوم به اعدام از «حق تماس»؛ مقامات «اجازه ملاقات» به خانواده مجاهد کورکور نمی‌دهند


مجاهد کورکور
مجاهد کورکور

خواهر مجاهد کورکور می‌گوید مقامات زندان شیبان اهواز این زندانی سیاسی محکوم به اعدام را از حق ملاقات و تماس محروم کرده‌اند و با وجود مراجعه خانواده‌اش به این زندان، به آنها اجازه ملاقات داده نشده است.

نگار کورکوری، خواهر دادخواه عباس کورکوری که به نام «مجاهد کورکور» شناخته می‌شود،‌ روز یک‌شنبه ۱۰ تیر در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «در ماه‌های گذشته چندین بار خانواده‌ام برای ملاقات با برادرم به زندان شیبان رفتند، اما مقامات زندان اجازه ملاقات ندادند.»

او همچنین تأکید کرد که خانواده‌اش «برای پیگیری» نزد «دادستان ایذه» نیز رفته‌اند، اما دادستان به پدرش گفته «پسرت ممنوع الملاقات و ممنوع التلفن است.»

نگار کورکوری همچنین افزود: «الآن چند هفته می‌شود که از مجاهد بی‌خبر هستیم.»

قوه قضاییه جمهوری اسلامی مجاهد کورکور را به تیراندازی ۲۵ آبان ۱۴۰۱ در ایذه و کشتن هفت شهروند، از جمله کیان پیرفلک متهم کرده است، اتهامی که این زندانی سیاسی آن را رد کرده است.

میثم پیرفلک، پدر کیان که خود نیز در جریان این حمله به‌شدت زخمی شد و همچنان تحت درمان است، پیش از این در ویدئویی تأکید کرده که «ما به چشم خود دیدیم که مأموران امنیتی به ما و کیان شلیک کردند.»

همچنین، سازمان عفو بین‌الملل با توجه به نتیجه تحقیقاتش، مأموران لباس شخصی جمهوری اسلامی را عامل شلیک مرگبار به شهروندان در ایذه در شامگاه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ معرفی کرده و عباس کورکوری (مجاهد کورکور) را از اتهامات وارده مبرا می‌داند.

عباس کورکوری، مشهور به مجاهد کورکور در جریان حمله نیروهای حکومتی به روستای پرسوراخ در ۲۹ آذر ۱۴۰۱ بازداشت شد؛ در این حمله چند تن از شهروندان معترض نیز کشته شدند.

دیوان عالی جمهوری اسلامی حکم اعدام مجاهد کورکور را در دی سال ۱۴۰۲ تأیید کرد و پرونده‌اش به شعبه اجرای احکام دادگاه ایذه فرستاده شد.

پیش از این، آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، خواهان آزادی «تمامی زندانیانی» شده که «به طور ناعادلانه در ایران محبوس هستند.»

آبرام پیلی تأکید کرده است: «هیچ کس نباید به دلیل استفاده از حقوق انسانی خود و (برخورداری از) آزادی‌های بنیادین پشت میله‌های زندان باشد.»

XS
SM
MD
LG