لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

تداوم اعتصاب بیش از ۲۲۰۰ تن از کارگران در صنایع مختلف نفت و گاز در جنوب ایران


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز دوشنبه ۷ خرداد، از ادامه اعتصاب بیش از ۲۲۰۰ تن از کارگران در صنایع مختلف نفت و گاز در چند منطقه در جنوب ایران خبر داد.

این شورا اعلام کرد بیش از یک هزار کارگر پروژه‌ای در سایت‌های یک، دو و سه پترو پالایش کنگان در استان بوشهر به دلیل مخالفت شرکت‌های پیمانکاری با افزایش دستمزد ۳۵ درصدی درخواستی کارگران در اعتصاب به سر می‌برند و از اول خرداد کار نمی‌کنند.

بر اساس این گزارش، کارگران داربست بند، کیوسی، اداری و ستادی این سه سایت نیز به آنها پیوسته اند. کارگران اعتصابی پتروپالایش علاوه بر اعتراض به سطح نازل دستمزدها، به شیفت‌های طولانی کار ۲۲ روز و ۲۴ روزه و بی‌توجهی کارفرما به اصول ایمنی کار معترض‌اند.

به گفته شورا، بیش از ۱۲۰۰ تن از کارگران شرکت‌های پایندان، اکسیر صنعت و شرکت «آی پی ام آی» در فاز ۱۴ کنگان که اعتصاب کرده بودند، همچنان از رفتن به سر کار خودداری کرده‌اند و در خوابگاه‌ها مانده‌اند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت همچنین اضافه کرد که کارگران پایپینگ کار در شرکت اکسیر که دستمزد اسفند سال گذشته آنها پرداخت نشده است، اعتصاب کرده و محل کارشان را ترک کرده‌اند.

این گزارش حاکی از آن است که کارگران شرکت کیسون هم به‌دلیل تحقق نیافتن مطالبات صنفی‌شان کار را تعطیل کرده‌اند.

شورا همچنین گفت که کارگران پیمانکاری شرکت کیان سازه با خواست افزایش دستمزد و پرداخت فوری حقوق فروردین ماه خود کارگاه را ترک کردند.

در همین حال، به گفته شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، شماری از پیمانکاران با وعده افزایش دستمزد و سردواندن همکاران، سعی می‌کنند جلوی گسترش اعتصابات را بگیرند.

در برخی دیگر از شرکت‌ها، پیمانکاران حاضر به قبول مطالبه افزایش مزدی کارگران نیستند؛ از جمله در شرکت ستاره تاراز واقع در بندرعباس به کارگران اعلام شده است که افزایش حقوق در کار نیست و کارگران باید با حقوق سال گذشته کار کنند.

در سال‌های اخیر، اعتصاب‌های بسیاری در مناطق نفت و گاز ایران، به‌ویژه از سوی کارگران پیمانی، قراردادی و پروژه‌ای، انجام شده است.

افزایش نرخ تورم و گرانی روزافزون در ایران باعث شده است قدرت خرید میلیون‌ها کارگر در کشور به‌شدت کاهش یابد.

XS
SM
MD
LG