لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

بحران امنیت در ایران؛ اسلحه‌کشی در تهران، قمه‌کشی در دلفان، پلیس در حال مبارزه با زنان


بحران امنیت در ایران، قمه‌کشی
بحران امنیت در ایران، قمه‌کشی

تصاویر منتشر شده از قمه‌کشی در بیمارستانی در دلفان و دزدی با کلاشینکف از خانه‌‌های تهران همزمان با اردوکشی خشن پلیس برعلیه زنان در خیابان، روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت فضای مجازی را با بحث «بحران امنیت» در ایران گره زد.

در حالی که کاربران فضای مجازی در روز سه‌شنبه برخورد خشن پلیس با زنان در شهرهای ایران را به «تهاجم دشمن» تشبیه و آنرا با رفتارهای داعش مقایسه می‌کردند، رسانه‌های داخلی تصاویری از ورود افرادی قمه‌ به دست به بخش اورژانس بیمارستان ابن‌سینا شهرستان دلفان در لرستان را منتشر کردند که در آن افرادی با در دست داشتن قمه، فرد دیگری را در بیمارستان تهدید می‌کردند.

همین رسانه‌ها مدعی شدند که تهدیدکنندگان، ساعاتی بعد دستگیر شدند.

چند ساعت قبل‌تر نیز تصاویری در صفحه اینستاگرام یک فعال رسانه‌ای داخل ایران منتشر و در توضیح آن نوشته شد: «در محله‌ سردار جنگل در غرب تهران، هر چند شب یک بار، یک گروه مسلح، با سلاح کلاشینکف و کلت کمری، به خانه‌های مردم حمله میکنند و جلوی چشم همه محل و همسایه‌ها، بدون نگرانی از ثبت تصاویرشان در دوربینهای مداربسته، وارد خانه‌های مردم شده و با تهدید زنان و کودکان و به زور اسلحه از خانه‌ها سرقت می‌کنند.»

یک کاربر فضای مجازی در نقد این اقدامات و نبود امنیت در جامعه آن را «وضعیتی دهشتناک» خواند و نوشت: «به همین سادگی و وحشتناکی!بدون دغدغه! بدون استرس! در یک محله ثابت! با لباسهای ثابت! یعنی این وحوش، انقدر در ارتکاب به جنایتهایشان احساس امنیت می‌کنند که انگار هیچ ترسی از شناسایی شدن ندارند.»

همزمان، در یک ماهگی آغاز طرحی که سران جمهوری اسلامی آنرا «نور» و کاربران فضای مجازی آنرا «زور» می‌نامند، تصاویری از ضرب و شتم زنان و دختران به دست نیروهای پلیس و ماموران حکومتی، احساسات مردم را جریحه‌دار کرد. یاشار سلطانی خبرنگار منتقد با بازنشر این ویدیوها در حساب کاربری خود در ایکس نوشت: «داعش اگر وارد ایران می‌شد با زنان و دختران ما اینگونه رفتار می‌کرد.»

یک کاربر دیگر نیز با مقایسه ویدیوهای حملات مسلحانه اوباش و دزدان به مردم و تصاویر برخورد خشن نیروهای پلیس با زنان نوشت: «رادان با طرح نور و بگیر و ببند ملت و بازداشت زنان و کودکان مشغول است.»

احمدرضا رادان فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی که از ۲۵ فروردین و پس از درخواست علی خامنه‌ای، دستور مقابله با زنان به بهانه انتخاب پوشش اختیاری را صادر کرد چند روز پیش در دفاع از اقدامات خود حجاب را به «خاکریز» تشبیه کرد و گفت اگر «دشمن» از مسیر «حجاب» عبور کند از همه جا می‌گذرد.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ۲۲ فروردین در سخنرانی نماز عید فطر خود با فرمانی جدید به «آمران به معروف» که پیش‌تر آنها را «آتش به اختیار» توصیف کرده بود، از آنها خواست تا «با هنجارشکنی دینی برخورد کنند.»

XS
SM
MD
LG