لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

بایدن با استقبال از باز شدن گذرگاه رفح: به فشار بر اسرائیل برای پایبندی به قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهیم


Biden
Biden

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه از باز شدن گذرگاه رفح به روی مجروحان فلسطینی و اتباع خارجی استقبال کرد.

وی گفت که ایالات متحده به فشار بر اسرائیل برای پایبندی به قوانین بین‌المللی در مورد حمایت از غیرنظامیان در درگیری ادامه خواهد داد.

جو بایدن که در روستایی واقع در ایالت مینه‌سوتا صحبت می‌کرد گفت: «غیرممکن است که تحت تأثیر تصاویر فلسطینی‌های رنج‌دیده قرار نگیریم.»

او همچنین با اشاره به حق اسرائیل بر دفاع از خود گفت: «اسرائیل حق پاسخگویی و مسئولیت دفاع از شهروندان خود در برابر حملات تروریستی را دارد و باید این کار را به گونه ای انجام دهد که با قوانین بشردوستانه بین المللی سازگار باشد و حفاظت از غیرنظامیان را در اولویت قرار دهد»

جو بایدن بازگشایی گذرگاه رفح را نتیجه تلاش و دیپلماسی ایالات متحده با شرکایش در منطقه بیان و اعلام کرد به زودی ممکن است هزار تبعه خارجی از این مسیر از غزه خارج شوند.

وی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده به فشار برای افزایش کمک به غزه ادامه خواهد داد و اشاره کرد تعداد کامیون‌هایی حامل کمک که به سوی غزه می‌روند به طور قابل توجهی در حال افزایش است.

آقای بایدن همچنین درباره گروگان‌هایی که در غزه نگهداری می‌شوند گفت: «ما تسلیم نمی‌شویم. و من خوشبین هستم.»

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم در کنفرانس خبری روز چهارشنبه دهم آبان، با اعلام این که اتباع آمریکا در میان نخستین گروه از خارجی‌هایی بودند که از نوار غزه خارج شدند ابراز امیدواری کرد که این روند در روزهای آتی ادامه داشته باشد.

روز چهارشنبه اولین گروه از دوتابعیتی‌ها و مجروحان در نوار غزه در پی رایزنی‌های فراوان منطقه‌ای و بین‌المللی، توانستند از مرز رفح خارج و وارد مصر شوند.

XS
SM
MD
LG