لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

رسوایی ورزشی ایران در مسابقات پاراآسیایی؛ جودوکار نابینا، بینا بود و اخراج شد


محمدرضا مظلومی، رئیس فدراسیون نابینایان، این خبر را که یکی از این دو جودوکار نابینا نبوده و در بازی‌های پاراآسیایی نیز کلاسی به او تعلق گرفته نشده است، رد کرد.
محمدرضا مظلومی، رئیس فدراسیون نابینایان، این خبر را که یکی از این دو جودوکار نابینا نبوده و در بازی‌های پاراآسیایی نیز کلاسی به او تعلق گرفته نشده است، رد کرد.

رسانه‌ها از «رسوایی» ورزشی ایران در مسابقات پاراآسیایی در هانگژو در چین خبر داده و اعلام کرده اند که پس از آنکه مشخص شد جودوکار نابینای ایرانی، بینا است از مسابقات اخراج شد.

وب سایت تابناک در این مورد نوشت: وحید جدی، نماینده وزن ۷۳ کیلوی تیم ملی جودو ایران که در سه رویداد سال ۱۴۰۱ برای تیم ملی افراد سالم زیر نظر فدراسیون جودو به روی تاتامی رفته است، در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو توسط داوران و ناظران شناسایی و از مسابقات اخراج شد.

این خبر از سوی برخی از رسانه ها در ایران نیز منتشر شده است.

تابناک افزود که وحید جدی در اوایل سال ۱۴۰۱ در مسابقات چند جانبه بغداد با لباس تیم ملی ایران به مصاف حریفان خود رفته بود.

او همچنین در مسابقات چهارجانبه سن‌پترزبورگ روسیه برای تیم ملی مسابقه داد و در بازی‌های کشور‌های اسلامی در قونیه ترکیه نیز عضو تیم ملی بود.

تابناک اشاره کرد که وحید جدی گویا تنها ورزشکار اخراجی ایران نبوده است و دو جودوکار دیگر از هشت ورزشکار اعزامی، اجازه حضور در رقابت‌ها را پیدا نکردند.

انطور که رسانه‌ها اعلام کرده اند، امید جعفری، دیگر جودوکار ایرانی، به دلایلی اجازه حضور در مسابقات را پیدا نکرده است.

در این ارتباط خبرگزاری ایسنا نوشت: «رقابت‌های جودو نابینایان و کم‌بینایان در حالی در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو چین به پایان رسید که از ۸ نماینده شرکت کننده در این بازی‌ها، دو جودوکار ایران اجازه حضور در این بازی‌ها را پیدا نکردند.»

محمدرضا مظلومی، رئیس فدراسیون ورزش های نابینایان و کم‌بینایان، در گفتگو با ایسنا به این پرسش که چرا دو نماینده جودوی نابینایان و کم بینایان ایران در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو چین مسابقه ندادند، پاسخ داد: «از هر دو جودوکار قبل از اعزام به بازی‌های پاراآسیایی هانگژو چین توسط وادا ایران در آخرین اردوی آمادگی تست گرفته شد که به ما اعلام شد که آزمایش هر دو جودوکار مشکوک است.»

او افزود:‌ «بنابراین در جریان بازی‌ها جلسه‌ای تشکیل دادیم و به خاطر احترام به وادا شرایط را این طور دیدیم که از حضور این دو جودوکار در مسابقات جلوگیری کنیم.»

رییس فدراسیون نابینایان و کم‌بینایان همچنین این موضوع را که یکی از این دو جودوکار نابینا نبوده و در بازی‌های پاراآسیایی نیز کلاسی به او تعلق گرفته نشده است، رد کرد.

وی گفت: «به دلیل این که آزمایش او مشکوک بود خودمان اجازه شرکت در بازی‌ها را به او و دیگر جودوکار ندادیم، وگرنه اسم هر دو ورزشکار در جدول بازی‌ها گنجانده شده بود و از نظر کلاس بندی مشکلی برای رقابت نداشتند.»

XS
SM
MD
LG