لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

 دو مدال‌ طلا و نقره ایران در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو پس گرفته شد


مراسم پایانی بازی های هانگژو در چین.
مراسم پایانی بازی های هانگژو در چین.
در پی اعتراض چین و بررسی کمیته برگزاری بازی‌های پاراآسیایی هانگژو، مدال طلا و نقره هاشمیه متقیان و زینب مرادی به علت «نقض مقررات بازی‌ها» پس گرفته شد.

به گزارش رسانه‌های ایران، معاونت ورزش قهرمانی کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی نیز با تایید این خبر، از «اعتراض ایران» به این تصمیم مسئولان رقابت‌های پاراآسیایی «هانگژو» چین خبر داده است.

مقامات ورزشی چین به «دیر رسیدن» ورزشکاران ایرانی به محل «کال روم» در ماده اف-۵۶ پرتاب نیزه بانوان اعتراض کردند که این درخواست آنها مورد قبول کمیته برگزاری بازی‌ها قرار گرفت.

ورزشکاران ایرانی در گذشته نیز به‌دلیل بی‌نظمی یا رعایت نکردن قوانین از سوی مسئولان ورزشی جمهوری اسلامی، در رقابت‌های بین‌المللی، با محرومیت، پس گرفته شدن عناوین قهرمانی یا جریمه مالی مواجه شده‌اند.

در این ارتباط، در خردادماه ، چهارمین روز از رقابت‌های دوچرخه سواری قهرمانی جاده آسیا در شرایطی برگزار شد که رکاب زنان ایرانی به دلایلی همچون «پنچری» و «دیر رسیدن به خط شروع» از ادامه رقابت بازماندند و بخش مدیریتی به خاطر «عدم تطابق لباس» جریمه مالی شد.

در شهریور سال قبل نیز فاطمه صادقی در رقابت‌های «کاراته وان» باکو به‌سبب «رعایت نکردن رنگ کمربند و سردوشی» و همچنین «یک دقیقه تاخیر برای وارد شدن به تاتامی»، از سوی داوران به‌عنوان بازنده معرفی شد.

مقامات ورزشی جمهوری اسلامی هیچگاه تاکنون برای موارد خطایی از این دست که موجب محرومیت ورشکاران ایرانی و لغو امکان ثبت سکوی قهرمانی برای ایران در رشته‌ای بوده است، عذرخواهی نکرده، استعفا نداده یا برکنار نشده‌اند.

در این حال، همواره بیشترین تلاش حکومت ایران بر سواستفاده از ورزش به‌عنوان ابزاری سیاسی در حوزه‌های داخلی مانند بازداشت ورزشکاران معترض و چه در موارد بین‌المللی مانند جلوگیری از بازی ورزشکاران ایرانی با رقبای خود از کشور‌ اسراییل بوده است.
XS
SM
MD
LG